uydu seçimi

Ülkemizden İzlenebilen Uydular ve Kanallar, Transponder Listeleri

Yetkili: aQUa, egeli

uydu seçimi

İleti melis » Cmt Oca 31, 2009 12:15 am

selamlar

yarın SkyStar3 DVB-S USB 2.0 alacağım ve çift çanak bağlatmayı düşünüyorum.

birtanesi 90 olacak ve turksat olacak ama diğer çanağı daha büyük alıp 3 uydu daha izlemek istiyorum bu mümkün mü?

mümkünse diğer hangi uyduları tavsiye edersiniz.

teşekkürler
melis

İleti aQUa » Cmt Oca 31, 2009 12:29 am

Mümkün,

Astra-Hotbird tavsiyemdir, EutelSatW3A (Offline Download için) veya Sirius uydusu arasında bir seçip yapacaksınız.
aQUa
aQUa

İleti melis » Cmt Oca 31, 2009 12:39 am

teşekkürler

thor ve hispasat önermiyorsunuz sanırım?
melis

İleti aQUa » Cmt Oca 31, 2009 12:48 am

Thor olabilir ama Astra-Hotbird'un çok uzağında kalıyor verimli şekilde alamazsınız gibime geliyor, Hispasatı ise bu uydularla beraber izlemeniz olanaksız.
aQUa
aQUa

İleti melis » Cmt Oca 31, 2009 2:54 am

şimdilik bir kaç soru daha soracağım, cihazı alınca yine rahatsız edebilirim sizi.

uzun süredir forumu takip ediyorum, daha doğrusu çoğu konuyu okuyup bilgi sahibi olmaya çalıştım.

-offline download tam olarak ne işe yarıyor?
-türksat, astra, hotbird, sirius ve thor uydularını çift çanakla nasıl bir sistem yaparak izleyebilirim? (ki biraz abarttım gibime geliyor)

çünkü tavsiyelerinize ek olarak thor'u da izlemek istiyorum.

pek bilgim olmadığını da dikkate alırsanız :cry:
melis

İleti aQUa » Cmt Oca 31, 2009 2:12 pm

Çoklu LNB ile birkaç uyduyu aynı anda izleme şansınız var ancak birbirine yakın uyduları;

Astra 1F - 1M (19) Derece Doğu
Hotbird6,7A,8 (13) Derece Doğu
Eutelsat W3A (7) Derece Doğu
Sirius (4) Derece Doğu
Thor (1) Derece Batı

Yukarıdaki tablodan da görüleceği gibi, (19-13-7) derecedeki uydular arasında 6 şar derece fark var, fakat Sirius Hotbird'den 9 derece, Thor is hotbird uydusundan tam 14 derece daha uzakta. Çok LNB li sistemlerde antenin verimli çalışabilmesi için uyduların birbirinden çok uzak olmaması gereklidir çünkü antenin Hotbird uydusuna odaklayacağımızı varsayarsak diğer LNB ler açıları sebebiyle antenin her bölümünü kullanamazlar bu durumda verim düşecektir. Bu nedenle birbirine yakın ve aynı uzaklıkta olan uyduları seçmek her zaman çok daha avantajlı olacaktır. Hem Astra hem de Thor uydusunu aynı antenle izleyebileceğinizi sanmıyorum.

Bunlara ilaveten dikkat edilecek önemli bir nokta da DiSEqC switch adı verilen parçanın maxsimum 4 uyduyu destekelemesi. Siz 5 uyduyu izlemek istediğinizi belirtmişsiniz bu durumda 5. uyduyu ayrı bir kablo ile aşağıya indirmeniz gerekecektir ve kablo söküp takmak suretiyle 5. uyduyu izleyebilirsiniz. Bu durumda Türksat uydusunun yanına da LNB ler ekleyip, HellasSat uydusu ve yakındaki diğer başka bir uydu da alınabilir.

Uyduların mesafeleri ve hangi yayınların Türkiye'den kaç metrelik antenle izlenip izlenemeyeceği hakkında bilgileri ise www.lyngsat.com adresinden elde edebilirsiniz.

Offline download konusu için dokümanlar bölümünden 08-01 SkyNet ile Offline Download.pdf adındaki dokümandan okursanız yeterince bilgi sahibi olabilirsiniz.
aQUa
aQUa

İleti melis » Cmt Oca 31, 2009 7:35 pm

bilgiler için çok teşekkürler.

bugün skystar3'ün usb versiyonunu aldım.

şuan kurulum yapıyorum cd'deki dökümanları okuyarak...

bu arada thor, hotbird ve türksat için 3 ayrı çanak taktırdım, uyducu arkadaş pek bilgili değildi o yüzden çoklu lnb olayını beceremedik.

şimdilik buna da şükür diyelim.

iyi çalışmalar
melis

İleti aQUa » Cmt Oca 31, 2009 11:02 pm

Uyducu diye geçinenlerin %99'u zaten bunu beceremiyor ama iki uyduyu bağlayabilirler, Hotbird'ün yanına Astra'yı rahatlıkla bağlayabilirsiniz.
aQUa
aQUa

İleti melis » Pts Şub 02, 2009 5:57 pm

aQUa yazdı:Uyducu diye geçinenlerin %99'u zaten bunu beceremiyor ama iki uyduyu bağlayabilirler, Hotbird'ün yanına Astra'yı rahatlıkla bağlayabilirsiniz.

çok haklısınız.

-peki kime yaptırmalıyım bu işi, tavsiye edebileceğiniz biyer var mı?
çünkü dediğiniz gibi hotbird'ün yanına astra bağlatmak istiyorum.

sakıncası yoksa başka bir konu hakkında sorularım olacak;

-türksat uydusunda atv avrupa, euroD, euro star ve fbtv, gstv, bjktv gibi kanallar listede gözükmesine rağmen hiç çekmiyo yani seviye %0.
(diğer çoğu kanal çok net ve sorunsuz çalışıyor)
(buna benzer bir sorunu thor uydusunda da yaşıyorum ama bunlarda seviye ve kalite yüksek olmasına rağmen ne görüntü var ne de ses.)
hata nerden kaynaklanıyor olabilir fikriniz veya tavsiyeniz var mı?
melis

İleti aQUa » Pts Şub 02, 2009 10:07 pm

Türksat anteniniz tam ayarlanamamış görünüyor, LNB'nin tam odakta olmaması veya LNB polarizasyonunun tam yapılmaması buna sebebiyet veriyor.

Thor uydusundaki problem is farklı, izlemek istediğiniz yayınların şifreli olmasından kaynaklanıyor, hatalı sinyal gönderen kanallar var bunlar listede şifresiz gözükse de aslında şifreli oluyor, aynı şekilde Türksat uydusu taratıldığında Habertürk, Cine5 gibi kanallar da şifreli göründüğü halde kırmızı V işarei aslında şifresiz yayınlardır.
aQUa
aQUa

İleti melis » Sal Şub 03, 2009 3:57 am

bazı kişiler karttan gelen tiz sesten rahatsız olduklarını belirtmişler, o ses bende sadece turksat için dediğim kanallara tıklayınca geliyor. beni pek rahatsız etmiyor açıkçası ama,

kendi adıma konuşuyorum;
"bu sebepten dolayı" gelen o sesin karta bir zararı dokunur mu?
ve neden sadece o açılmayan kanallarda geliyor bu ses?

(bu arada teşekkür etmek istiyorum, hem gösterdiğiniz ilgiden dolayı hem de skystar3'ün hakkında yapılan olumlu yorumları haksız çıkarmadığınız için. gayet memnun kaldım.)

iyi geceler.
melis

İleti aQUa » Sal Şub 03, 2009 1:24 pm

Zarar vermez, o ses bobinden geliyor (22 KHz titreşimi) kutunun metal olması kutunun da beraber titreşmesine sebebiyet verdiğinden ses olduğundan daha fazla hissediliyor. Yoksa bu bütün uydu alıcı ve dijital uydu alıcı TV kartlarında mevcut olan bir sestir.
aQUa
aQUa

İleti bbilgin2000 » Cum Tem 24, 2009 7:18 pm

mrb. forumda yeniyim ve forumu çok beğendim. aqua bey'e, ürünle hakkında ve ürün dışı konularda, forum ziyaretçilerine gösterdiği yakın destek nedeniyle teşekkür ediyorum.

Benim Türksat ve Hotbird uydularına çevrili 2 adet next çanağım var. Bu çanaklardan türksat'ta çift çıkışlı next lnb var. Çanaklardan 2 kablo iniyor. 1.kabloda diseqc ile türksat ve hotbird, 2. kabloda yalnızca turksat var.

2 uydu olan kabloyu d-smart uydu alıcısına girdim. Tabiki yalnızca şifresiz kanallar var ve pek işime yaramıyor.
Türksat ise digiturk'e bağlı. Digiturkten yalnızca ligtv izliyorum.

Futbol ve Motorsporları izlemeyi çok seviyorum. Ancak mevcut kurulu sistemimle bunu başarabilmiş değilim. Hotbirdden umutluydum ama hayal kırıklığına uğradım.

Amacım başta eurosport 2 olmak üzere, uefa şampiyonlar ligi, uefa avrupa ligi ve ingiltere premier ligi yayınlarını izleyebilmek.

Bu amaçlarla SKYSTAR 3 USB 2.0 ürününüzü almak istiyorum. Sizce yeterli mi. Değilse neler yapmam gerekir. Teşekkürler.
bbilgin2000

İleti aQUa » Cum Tem 24, 2009 10:38 pm

Bölge veya ile olarak nerede yaşadığınızı belirtmemişsiniz ancak Thor uydusundaki Digi TV paketini alabiliyorsanız (lyngsat sitesinden bakabilirsiniz) burada özellikle en güncel spor müsabakalarını gösteren Nova Sport kanalı var bunun dışında 2-3 spor kanalı daha mevcut, Astra uydusunda Eurosport kanalı şifresiz, Sirius uydusunda da kaliteli belgesel içerikli kanalların birçoğu şu an için şifresiz yayın yapmaktadır.

Anladığım kadarıyla Türksat ve Hotbird uydusundaki çıkışları evinizdeki iki adet uydu alıcı zaten kullanıyor, tek bir kablodan iki ürün çalıştırmayacağınıza göre bu durumda 4 çıkışlı LNBlere yönelmeniz gerekecek, yada Hotbird antenine ikinci bir LNB eklemek suretiyle Astra uydusundaki yayınları tek antenla alıp Thor ve Sirius yayınlarını almak için 3. bir anten alacaksınız. Uydu kartınızda Astra - Sirius ve Thor uyduları olacak.

Bulunduğunuz bölgeden yayınları alıp alamayacağınızı öğrenmek için http://www.skystar3.com/viewtopic.php?t=4524 aşağıdaki adresteki son yazının son paragraflarını gözden geçirin.
http://www.skystar3.com/viewtopic.php?t=4524
aQUa
aQUa

İleti bbilgin2000 » Pts Tem 27, 2009 12:02 pm

tekrar mrb. cevabınız için tşk. ediyorum.

ben hatay da yaşıyorum. verdiğiniz linki inceleyeceğim.

aslında benim niyetim, şuan çatıda kurulu 2x105 cm.lik çanak antenlere, mümkün olabilecek tüm uyduları eklemek, bunları diseqc'ler ile birleştirmek ve evime inen 2 kabloyu splitter'lar ile bölmek ve bu sayede hem skystar3, hem de uydu alıcılarında yayınları izlemek istiyorum.

bunun için şunları bilmem lazım.

1. türksat'a çevrili çanak anten ile alınabilecek uydu yayınları hangileridir?
2. hotbird'e çevrili çanak anten ile alınabilecek uyduları yayınları hangileridir?

bu tip bir sistem, skystar 3 ve diğer cihazların çalışması açısından sakınca yaratır mı?

d-smart ve digiturk uydu alıcıları şifre çözemediği için, turksat dışındaki uydu yayınlarını bu cihazlara girmemin bir anlamı kalmıyor. Ama yine de şifresizleri de izleyebilirim diye d-smart'a gireceğim. İşte skystar 3 usb 2.0 cihazını uydulardaki şifreleri çözmek için almayı düşünüyorum. Bu kart bu anlamda işime yarayacak mı sizce...

sanırım biraz karışık oldu. umarım kendimi anlatabilimişimdir.
bbilgin2000

Sonraki

Türkiyeden İzlenebilen Uydular ve Kanallar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir