Spam ve Zararları

Internet Dünyası, Yararlı Bilgiler.

Yetkili: aQUa

Spam ve Zararları

İleti aQUa » Cum Şub 12, 2010 2:43 pm

Spam Nedir?
Spam bir elektronik posta mesajının, birden çok alıcıya, alıcıların bilgisi veya isteği dışında gönderilmesi durumu olarak tanımlayabiliriz.

Spam'ın Amaçları Nedir?
Spam mesajların bir kısmı, ürününü pazarlayamayan firmaların, ürünlerini satmak veya tanıtmak için başvurdukları çok ucuz bir yöntem olarak tanımlansa da, Spam mesajların büyük bir kısmı dolandırıcılık amaçlı (Banka tarafından gönderiliyormuş gibi görünen, aslında sahte şifre değişikliği yapılması uyarsının altında, e-posta sahibinden, mevcut banka kullanıcı adı ve şifrelerinin çalınması amacıyla düzenlenmiş formlarla yapılmaktadır), bir kısmı da Trojan adını verilen virüslerin dağıtımını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Mesajın içeriği sayesinde, virüsü yazan kişi, virüslü postayı açan kişinin bilgisayarına istediği zaman erişim sağlayabilir ve istediği yazılımları kolayca atarak (keylogger gibi), banka şifreleri, e-mail veya msn şifrelerinin tamamını ele geçirebilir.

Kimler Spam Mesaj Gönderiyor?
Spam mesaj gönderen kişilere Spammer adı verilir, bununla birlikte spam mesaj gönderimini para karşılığı yapan, firma ve kişi sayısı hergün katlanarak artmaktadır. Hatta ülkemizde Spamcılık bir meslek dalı haline gelmiştir bunun sebebi ise sermaye olarak sadece bir internet bağlantısının yeterli olmasıdır, spam işi yapan kişilerin herhangibir meslek odasına bağlı olmaları gerekmemektedir ayrıca maliye kayıtlarının da olup olmadığı müşterileri tarafından araştırılmamaktadır.

E-Posta Adreslerimizi Nereden Buluyorlar?
Bunun için bazı yazılımlar mevcut, bu yazılımlar internetteki milyonlarca sayfayı elden geçirerek, sayfaların içinde kayıtlı mail adreslerini veritabanlarına eklemektedirler. Daha önemli bir email kaynağı da düşünmeden üye olduğumuz online oyun siteleri ve forum sitelerdir, site yöneticileri e-mail veritabanlarını üçüncü kişilere satarak gelir elde ederler veya bizzat spamcı olabilirler. Önceki dönemlerde milyonlarca e-posta adresinin bulunduğu CD'ler spamcılar tarafından satılmaktaydı, bu tip CD'leri satın alan kişiler periodik olarak amaçları doğrultusunda belirli yazılımlarla spam yaptıktan sonra kendileri de aynı CD'yi satma yoluna giderek olayın yayılmasına katkıda bulunmaktadırlar. Yeni dönemde ise spamı meslek olarak yapanlar, CD database'i satmak yerine gönderileri kendileri yaparak veritabanlarının başkalarının eline geçmesini engellemeye çalışmışlardır.

Spam Hukuken Suç Mu? Dünyadaki Uygulamaları Nasıl?
Üzerinde çok konuşulan bilişim kanunumuzda spam e-posta gönderimi ülkemizde suç unsuru sayılmamaktadır. Genellikle ülkemizde bilişim suçu erotik ve yetişkin içerikli sitelerin engellenmesi olarak algılanmıştır ve tüm çabalar da bu yönde harcanmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerde ise Spam ciddi bir suçtur. işlenen suçun niteliğine göre de cezalar değişmektedir. Örneğin 50 bin kişiye sadece reklam içerikli spam attığınızı varsayarsak, bu maillerin silinmesi için gereken süre "42 saat"tir, suçu işleyen önce kendi işine gidiyor mesayisi bitince, her gün 2 saat olmak üzere 21 gün süreyle devletin verdiği kamu hizmetinde süreyi dolduruyor, evine 20:00'de gideceğine 22:00'de gidiyor, bir daha bu adam spam atmayı bırakın bir arkadaşına mail atarke bile kaç defa düşünür. İşte gerçek adalet böyle sağlanıyor.

Spam'ın Ülkemize Maliyeti Nedir?
Spam masum bir reklam ve pazarlama aracı gibi görünse de gerçekte maliyetinin ne olduğuna bir göz atalım.

Spam firmaları günde 3-4 kişiye ait reklamları 50.000 kişiye postalıyorlar, günde 200 bin mail eder.
Türkiye'de yüzlerce spam işi yapan kuruluş ve kişi var, hepsinin hergün iş bulması mümkün değil sadece 15 tanesi buluyor diyelim. Bu durumda Türkiye hudutlarında günde 200.000 x 20 = 4 milyon spamın dolaştığını söyleyebiliriz.
Bunlardan 1/4'ü firmalara atıldığını varsayarsak, ayda 30 milyon spam firmalara ulaşıyor.
Bir tek spamın ortalama silme süresi 3-4 saniyedir. 30 x 4 =120 milyon saniye eder. Bu durum Türkiye genelinde 33.000 saat iş gücünün kaybı anlamına geliyor. Senelik 396.000 saat. Çıkan sonuç 50.000 firma çalışanının bir günlük tam mesaine eşit bir kayıpa eşdeğerdir. Herhangibir firmaya değil doğrudan ülkeye verilen bir zarardır.
Bunun yanısıra internet band genişliğinin sürekli kullanılması interneti yavaşlatırken, e-posta hesaplarının sürekli spam bombardımanına tutulması bu hesaplara erişimin geçikmesine sebebiyet vermekte, alıcılara ulaşana kadar kablo bağlantılarında dataların tekrarlanması için ayrıca enerji harcanmaktadır.

Böyle büyük zarar verenler internet sitelerinden spam yaptıklarını açık seçik ifade ederken, isteğe bağlı olarak kullanıcılar tarafından ziyaret edilen erotik ve yetişkin sitelerin engellenmesi ile uğraşmak biraz komiklik, biraz akılsızlık bayağı bir miktar da ahmaklık değil midir?

Hukukçu değilim ama herşeyi bilişim suçu olarak açıklamak zorunda mıyız? Gerçek hayatta birileri bizi zarara uğrattığında, elimizdeki kanıtlarla mahkemeye gidip uğradığımız zararın telafisini bizi zarara uğratan kişiden talep edebiliyoruz, aynı şekilde internet üzerinden birileri bizi bilerek ve ısrarla zarara uğratıyorsa onlara karşı da zararlarımızı talep edebilme hakkına sahibiz diye düşünüyorum bunun için mutlaka bilişim kanununa mı ihtiyacımız var?

Gelişen dünyada, işlerimizin çoğunu internet üzerinden e-posta yazışmalarıyla yapıyoruz, müşterilerimize cevap yazıyoruz ve siparişleri yine e-posta adresimizden takip ediyoruz, hergün spamcılardan belirli firmalardan büyük hacimli spam postalar almaktayız, defalarca uyarmamıza rağmen hem kendi reklamlarını hem de para karşılığı başka ve bizimle ilgisi olmayan şirketlerin ve ürünlerinin reklamlarını sürekli gönderiyorlar.

1. Hergün bu mailleri silerek vakit kaybediyoruz, dolayısı ile spamcılar nedeniyle hergün iş gücü kaybı yaşanıyor.
2. e-posta kutusu sınırlı olanlar var, spamcıların gönderdiği büyük hacimli mailler sınırın dolmasına sebebiyet verdiğinde, gerçek müşterilerin talep veya destek istekleri bize ulaşamayabiliyor, dolayısı ile ciddi bir maddi kayıptan söz edebiliriz.

İlerki tarihlerde spamcılar tarafından verilen bu zararın katlanarak artacağı inancındayım, gelişmiş ülkelerin parlementoları bu vahim zararları çoktan gördü ve spamı suç saydı. Ülkemizde cezalar da komik herşey hapis, tazminat veya komik para cezaları ile ölçülüyor ve işlenen suçun kazandırdığı, yargının verdiği cezadan her zaman daha fazla oluyor.
aQUa
aQUa
 
İleti: 5140
Kayıt: Cum Nis 08, 2005 12:56 am
Konum: Istanbul

Internet

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron