Skystar3 Kartı İle İlgili Aklıma Takılan Sorular

SkyStar3 PCI Rev. 3.0 Kartı Hakkında Herşey Sürücü Güncellemeleri, Modül Dosyaları, Yazılımlar.

Yetkili: aQUa

Skystar3 Kartı İle İlgili Aklıma Takılan Sorular

İleti nlx » Pts Nis 25, 2011 3:50 pm

selamlar,

Skystar3 DVB-S PCI kartınızı satın alacağım. aklıma takılan bir iki şey var, bunları sormak istiyorum.

1)- 7 katlı apartman blogumuzda ortak çanak sistemi var. tv kartınız bu tür ortak sistemlerde sorunsuz çalışıyor mu? forumunuza birçok şikayet geldiğinde çanağı ayarlayın şeklinde cevaplarınız olmuş. apartmanlardaki ortak çanak uydu sisteminde böyle bir ayarlama olamayacağına göre tv kartınız sorun çıkarıyor mu?

2)- ortak uydudan dairemize gelen tesisat oturma odasındaki prize montajlanmış. benim bilgisayarımda ise genç odasında. bu oda da uydu için priz bırakılmamış. oturma odasından genç odasına 2,3 metrelik kablo hazırlatıp, bilgisayarımdaki tv kartına takacağım. bu kadar uzunluktan dolayı sorun yaşarmıyım? sinyal falan düşer mi?

cevabınızı merakla bekliyorum. saygılarımla.
nlx

Re: Skystar3 Kartı İle İlgili Aklıma Takılan Sorular

İleti aQUa » Pts Nis 25, 2011 4:31 pm

Bizim PCI kartımız da bu listeye dahil olmak üzere, piyasadaki hiçbir PCI TV kartı ile merkezi sistemlerde sonuç almanız mümkün değildir. Eğer sonuç almak istiyorsanız USB Box ürünümüzü öneririm.

1. Şikayetlerde anteninizi düzeltin şeklinde bir ifade kullanmadım sadece ülkemize ithal edilen Multiswitchlerin kalitesizliğinden söz ettim, şöyle ki bundan 4-5 sene önce piysada satılan switchleri TV kartımız kolayca yönlendirebiliyordu ancak son 2-3 senede satılan swichler giderek ucuzladı ve bunun neticesinde de içindeki entegre ve malzeme kalitesi düşünce TV kartları bu multiswitchleri yönlendiremez oldu. USB ürünümüzden bu konuda şikayetçi olan kullanıcı sayısı %1-2 civarındadır.

2. Uydu anteninden gelen kablo oturma odanıza geliyorsa ve burada herhangibir uydu alıcı vs kullanmıyorsanız, buradan alacağınız tek çıkışı TV kartına bağlayabilirsiniz, aynı anda hem uydu alıcıyı hem de TV kartınızı kullanamazsınız, toplam mesafe 30 metreyi geçmedikçe problem yaratmayacaktır tabi kablo kalitesi de çok önemlidir. Aksi halde apartmandaki diğer dairelerle konuşup isteyen dairelere Multiswitch eklenerek ikinci bir kablo çekilebilir.
aQUa
aQUa

İleti nlx » Pts Nis 25, 2011 5:41 pm

Cevabınız için teşekkürler. aslında USB Box ürününüzü almak niyetindeydim. ancak bazı forumlarda pc yi kastığını, P4 uyumlu Asus anakartlar da sorun çıkardığı yazılıydı. söylenenler ne kadar doğru onu da bilmiyorum. bunlar görüşümü değiştirdi. çünkü, pc sistemim çok güçlü değil. sorun yaşamak istemedim.

- benim pc sistemim şu; intel Pentium 4 - 2.4 ghz , asus anakart 865 intel chipsetlisi. 768 kingston ram var. 128 mb harici ati radeon se vga ekran kartı var. bu özelliklere skystar3 usb 2.0 box önerirmisiniz. verim alırmıyım?

1)- forum da gezinirken öyle bir şey zihnim de kalmış. düzeltmeniz için tşk.ler.

2)- oturma odasındaki tek çıkışı sadece bilgisayarım için kullanacağım. tv, uydu alıcısı vs. falan yok. ayrıca, kaliteli kablo almamı belirtmişsiniz. burada marka, özellik, ölçü falan varmı, elektronikçiden alırken bunu belirteyim.
nlx

İleti aQUa » Sal Nis 26, 2011 11:10 pm

Donanımınız yeterli gibi görünüyor.
1. ASUS'un piyasada çok fazla reklam ve yatırım yaptığı doğrudur, ürettiği anakartların da kalitesiz olduğunu düşünmüyorum ancak malesef ve malesef farklı ekran kartları ses kartları ve PCI TV kartları ile sorun yaratan bir yapıya sahip markadır. Donanımsal uyum problemlerini yıllar boyu düzeltemediler, keşke yatırımın tamamını sadece reklama ve bilgisayar firmalarındaki müşteri temsilcilerine avantajlar tanımak yerine bir kısım da şu donanım uyuşmazlıklarını çözmek için harcasalardı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Ancak USB Box ile sorun çıkacağını pek sanmıyorum.
2. Kablo konusunda forumda uzun açıklamalarda bulunmuştum, kablo RG6 ve 75 OHm standardında olmalıdır, ancak piyasada araştırma yapmaya kalktığınızda tümünün aynı standartlarda olduğunu farkedeceksiniz. Kaliteli kabloyu diğerlerinden ayıran özellikle ortasındaki kalın bakır teldir. Bakır telin çok ince olmaması, yumuşak olması ve gerçek bakır olması önemlidir. Bazı firmalar demir telin üzerini bakır kaplamak süretiyle müşterileri kandırmaktadır. Bakır gibi yumuşak olmayan tel birkaç bükülme sonucu kırılmakta ve yayınlar alınamaz duruma gelmektedir. Ortadaki bakır teli çevreleyen plastik sert ve saf plastik olmalıdır. Saf olmadığı taktirde yani hurda plastik kullanıldığında içinde metal maddeler karışmış olacaktır bu durumda yayın kablodan dışarıya kaçarak ciddi kayıplar yapacaktır. 2-3 mm çapındaki plastiğin hemen dışında bakır örgü teller bulunmalı bunun da çevresinde bakır veya alümünyum folya bulunmalıdır ve tüm sistemi çevreleyen bir plastik kılıf kabloyu oluşturmalıdır. Kablonun metresi 0,50 TL ile 1,25 TL arasında değişmektedir.
aQUa
aQUa

İleti nlx » Sal Nis 26, 2011 11:24 pm

İlk defa bu şekilde bir firmanın teknik desteğini görüyorum. tebrikler. çok teşekkür ederim. Sigma Skystar Usb Box ürününüzü sipariş veriyorum. inşallah bilgisayar sistemimin azizliğine uğramam. Kablo konusunu çok güzel detaylandırmışsınız, belirttiğiniz şekilde dikkat edip alacam. sağ olun.

ayrıca şunu da sormak istiyorum; usb box ürününüz de kumandayı ( sadece kanal değiştirme ve ses kısma ) verimli bir şekilde kullanabiliyor muyuz?
nlx

İleti aQUa » Çar Nis 27, 2011 11:59 am

Konu bilgisayar olduğundan kumanda meselesini sadece ürüne endekslemek yanlış olur. Ürünümüz kendi orjinal yazılımı haricinde birçok yazılımla çalışmaktadır. Orjinal yazılımda sadece kanal değiştirme ve ses açıp kapatmanın dışında kayıt, tam ekran ve başka fonksiyonlarda kullanılabilmektedir.

USB ürünümüzü alan müşterilerin şikayetleri ise kullandıkları firmamız dışında üretilen DVB oynatıcıları ile kumandalarını uydu alıcı benzeri bir performansta çalıştıramamalarıdır. Tabi ki üniversal olmayan bir kumandaya herşeyi yaptırabilmek mümkün değildir, birçok fonksiyon desteklense dahi farklı alternatif yazılımlar için bu fonksyonların tanıtılması yani spesifik ayarların yapılması gerekmektedir.
aQUa
aQUa

İleti nlx » Çar Nis 27, 2011 8:33 pm

ilginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
nlx

İleti nlx » Pts May 02, 2011 5:08 pm

Resim

en sağdaki giriş antenden gelen kablonun takılacağı yer. peki yuvarlak içine aldığım NC adlı soket ne işe yarıyor? o kısma ne takılacak?
nlx

İleti aQUa » Pts May 02, 2011 10:32 pm

N/C ingilizce açılımı No/Connection'dır dolayısı ile hiçbir işinize yaramaz.
Peki işe yaramazsa niye var diye sorabilirsiniz, bu Sharp tunerlerin bir özelliği, siz karttaki devreyi ona uygun şekilde yaparsanız N/C yazan yer LNB-Out olarak kullanılabilir, yani yayın izlenmediği zaman başka bir uydu alıcıya çıkış verebiliyor, fakat USB kartın board'unda bu yapılmamış. Zaten uydu yayıncılığında tek bu tür aktarımlar çok tehlikelidir iki cihaz aynı anda çalışırtırıldığında ve yayın izlendiğinde yangına kadar varabilecek ciddi problemler çıkabiliyor.
aQUa
aQUa

İleti nlx » Sal May 03, 2011 2:34 am

cevabınız için teşekkürler.
nlx

Skystar3 DVB-S PCI Rev. 3.0 (SDMC DM1105 Chipset)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir