Yerel Ağ (LAN) Bağlantısında Kırılmalar Oluyor

SkyStar3 PCI Rev. 3.0 Kartı Hakkında Herşey Sürücü Güncellemeleri, Modül Dosyaları, Yazılımlar.

Yetkili: aQUa

Yerel Ağ (LAN) Bağlantısında Kırılmalar Oluyor

İleti icedream » Per Eyl 02, 2010 2:15 pm

Forumu çok aradım ama sorunuma yanıt bulamadım.

Sorunun şu. İnternette gezinirken görüntüde ve seste kırılmalar oluyor. Tv izlerken download yapamıyorum. Önceden USB modemim vardı ve sorun yoktu, ethernetten bağlanmaya başladım bu sorun çıktı. Gerçi internete de gerek yok, yerel ağ bağlantısı kurdummu veri alışverişi sırasında kırılmalar meydana geliyor. Sorunuma çözüm bulursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
icedream

İleti icedream » Per Eyl 02, 2010 8:35 pm

Bir süre sonrada bilgisayar kilitlenmeye başlıyor. Bunuda ekleyeyim.
icedream

İleti aQUa » Cum Eyl 03, 2010 1:37 pm

Eğer ağ bağdaştırıcılardan kaynaklı bir sorun olduğuna inanıyorsanız ağ bağdaştırıcılara girip DVB Net Adapter'i deactive edin.
aQUa
aQUa

İleti icedream » Cum Eyl 03, 2010 5:49 pm

Onuda denedim ama yine durum aynı. İlk 2-3 dakika sorun yok. Daha sonra kırılmalar başlıyor. Kabloyu çektimmi düzeliyor.
icedream

İleti aQUa » Cmt Eyl 04, 2010 4:11 pm

Köprüleme deneyin. İki bağdaştırıcıyı seçip köprüleme işlemi yapın.
aQUa
aQUa

İleti icedream » Pzr Eyl 05, 2010 1:25 pm

%100 işe yaramadı malesef. Az da olsa kırılmalar başlayabiliyor. Nadirende kalıcı olarak görüntüde yavaşlama ve kırılmalar oluyor. Bu durum XP kullanırkende vardı ama pek önemsememiştim. Şimdi win 7 de de var. Ethernet kartıyla ilgili bir anlaşmazlığı var ama anlamadım. Realtek Gigabit ethernet. Power supply ile alakalı olabilir mi acaba?
icedream

İleti aQUa » Pts Eyl 06, 2010 1:22 pm

Aslında şimdiye kadar sizin bahsettiğiniz türde bir problemle hiç karşılaşmadık dolayısı ile sorun bambaşka bir sebepten de kaynaklanıyor olabilir.

Aşağıdakileri uygulamaya çalışın belki sorununuza çözüm bulabiliriz.

1. Internete gezinmediğinizde hiç kırılma olmuyor mu yoksa çok ender olsa da aynı sorun var mı?
Sinyal seviyeleri hakkında bilgi vermemişsiniz. Dikey ve yatay konudaki kanallar için buna bakmanız gerekiyor, kırılmalar genellikle antenin uyduya tam odaklanmaması, LNB açısının düzgün konumlandırılmamış olması, DiSEqC ve LNB'nin yağmurdan, kullanım kitapçığı ve kısa devreler dokümanında belirttiğimiz şekilde korunmaması sonucu su girmesi ve Tuneri kavurması veya bunların dışında zamanla korozyona veya paslanmaya uğrayan F konnektörler, F konnektör bağlantı noktalarında kısa devre durumu (Kısa Devler Dokümanına bakınız) veya konnektörlerin zamanla gevşemesinden kaynaklı olabilmektedir. Özellikle son belirttiğim gevşeme durumu kontrol edilmelidir.

2. Birinci maddede belirttiğim muhtemel problemleri kontrol ettikten sonra sadece ve sadece ethernet kartı aktif durumdayken bir kırılma durumu olduğunu düşünüyorsanız bu durumda bilgisayar donanımındaki bir yetersizlik veya arıza bu duruma sebebiyet veriyor olabilir. Bunun için kullandığınız veya kullanmadığınız tüm aygıtları USB, CD veya DVD ROM ve PCI kartları (SkyStar3 Hariç) söküp aynı durumun tekrarlanıp tekrarlanmadığını kontrol edin, tekrarlanmıyorsa, güç kaynağında bir yetersizlik durumu söz konusu olabilir. Şu an için başka bir sebep de aklıma gelmiyor.

Genellikle çakışma durumlarında aygıtların her ikisi de veya biri hiçbir şekilde çalışmaz, donanımda bile görünmesi mümkün değildir, veya aygıtlardan biri çalıştırıldığında işletim sisteminde kalıcı donma olayı gerçekleşir bu nedenle problemin çakışma ile alakalı olmadığına inanıyorum.
aQUa
aQUa

İleti icedream » Pts Eyl 06, 2010 10:34 pm

Tüm denemelerimde sadece ethernet kartıyla kurulan yerel ağ ile sorun çıkıyor. Tek pci kart tv kartım. Başka bir kart takılı değil. Ekran kartım bile yok. Dediğim gibi kırılmalar devam ettikçe görüntü ağırlaşıyor ve bir süre sonra bilgisayar kilitleniyor. Köprüleme nispeten işe yaradı ama tam değil.

Denemediklerim power supply ve hamachi ağını kaldırmak ama hamachi nin bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Tahminimce power supply kaynaklı bir sorun. 280 Watt yeni nesil power supply kullanıyordum. Yanlış hatırlamıyorsam onunlada sorun yaşamıştım. Geçende arızalandı ve eski nesil 350 Watt power supply takmak zorunda kaldım. Yanlız anakart besleme slotunda 4 pin boş kaldı. O 4 pini desteklemiyor bu power supply. Bununla ilgili bir sorun olabilir mi?

Yeni bir tane alacağım ve hangi marka tasiye edersiniz?

İlerde güçlü bir ekran kartıda almayı düşünüyorum. Buna göre bir ürün tavsiye ederseniz sevinirim.

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
icedream

İleti aQUa » Sal Eyl 07, 2010 12:55 pm

FSP, HighPower veya Gigabyte olabilir. F konnoktörleri tekrar kontrol edin.
aQUa
aQUa

İleti icedream » Per Eyl 16, 2010 8:15 pm

High Power marka power supply aldım 500 W. Malesef yine işe yaramadı. Ağ kablsunu değiştirdim. Yine işe yaramadı. Mecburen USB den bağlanıyorum. Hiçbir sorunu yok. USB de stabil çalışmıyor. Yeni birde sorunum çıktı. Bios fişi çekip taktıktan sonra kendini sıfırlamaya başladı. :)

Tv kartınıda başka slota taktığımda bilgisayar ya açılmıyor yada açılsada çok ağır çalışıyor. Kendi slotunda sorun yok. Nedir bunun sorunu anlamadım gitti.
icedream

İleti aQUa » Cmt Eyl 18, 2010 1:00 am

BIOS pili zayıflamış olabilir, zayıflayınca veya bitince BIOS sıfırlar. Eğer işletim sisteminizi uzun süredir kullanıyorsanız işletim sisteminden kaynaklı bir sorun da olabilir, tekrar temiz kurulum yapmak çözüm olabilir. Çünkü bu kartlarda bahsettiğiniz tipte ethernet çakışması yaşayan tek bir müşterimiz dahi yok. Bununla birlikte kartın ağ bağdaştırıcı ile bir alakası da yok, örneğin SkyStar2 veya SkyStar3 kartının eski versiyonları ethernet bağdaştırıcı olduğundan, problem çıkarsaydılar tuhaf ve anlaşılmaz bir durum olmazdı.

Bilgisayar açılmıyor derken sanırım işletim sisteminden bahsediyorsunuz?
aQUa
aQUa

İleti icedream » Cmt Eyl 18, 2010 6:04 pm

BIOS normale döndü.

Windowsu yakın bir tarihte kurmuştum. Farklı bir DVD den. İlk kurulumumun acayip sorunları vardı. Yanlız yanlış hatırlamıyorsam ilk kurulumumda bu sorun yoktu. İkinci olarak 3 hafta kadar önce windows hiç açılmıyordu. Yaptığım testlerde donanımsal bir sorun olduğundan dolayı açılmadığını anladım. Tv kartını söktüm ve açıldı. Driver ları kökten kaldırdım, kartı yeniden takıp driverları yeniden kurdum. Normalde döndü ama sonra bu sorun çıktı. XP de ikende vardı bu sorun. Kartı diğer slota takınca bilgisayarda farenin kesik kesik hareket ettiğini düşünün. Saniyede 1 defa mesela. O şekilde çalışıyordu. Eski slotuna takıp yeniden tanıttım ama yine aynı. Bazen 3-4 dakika bekliyor sonra kırılmalar başlıyor, bazende indirmeler başlat başlamaz. Biraz daha deneyeceğim bakalım. Bir sonuç alırsam yazarım.

Teşekkürler...
icedream

İleti icedream » Cmt Ekm 23, 2010 7:58 pm

Son denemelerimde çözüm elde ettim. Sorunun kaynağı tamamen yazılımsal. Ethernet kartının sürücüsünün düzgün çalışmamasından olduğunu düşünüyorum. Güncel yazılım kurduğumda bazı ayarlarını kurcaladım. Tam hatırlayamıyorum ama bu ayarlar sonunda kırılmalar kalktı ama bu seferde herhangi bir işlem yaptığımda görüntü ağırlaşıyordu. Mesela msn penceresine geçiş yapacağım zaman görüntü ağırlaşıyordu. Birde tem ekran yaptığımda yine görüntü ağırlaşıyordu. Geçen hafta yeniden windows kurdum ve sadece ses kartı ve tv kartını tanıttım. Kurduğum günden beri tıkır tıkır çalışıyor. Kırılmalar falan olmuyor. Nette rahatlıkla dolaşıyorum.

Ethernet kartım Realtek PCIE Gigabit Ethernet.

Umarım bir daha bu sorunla karşılaşmam. :)
icedream

Skystar3 DVB-S PCI Rev. 3.0 (SDMC DM1105 Chipset)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir