4K İdeal Donanım ve Sistem

Sigma Digital HD DVB-S2 PCI Kartı Hakkında Tüm Bilgiler.

4K İdeal Donanım ve Sistem

İleti Kahraman SAVAS » Cum Kas 27, 2015 3:43 pm

Merhaba Aqua

Yaklasık 3 aydır yeni kartımı keyifle kullanıyorum.
Windows 10 64bit en guncel sistem ve driver ile en iyi sonucu DVBDREAM de aldım.
Cok keyifli..HD yayınlar bendeki Viewsonic FULL HD 21.5 LCD ekranla capcanlı.

Bu arada asıl merak ettiğim konu TRT nin 4K test yayınını test edeyim dedim.
Dvbdream LAV codec kullanıyor ..Benim sistem 4K test yayınında acaip kasıldı.
Halbuki HD yayınlarda CPU %10 - 15 lere ve canavar gibi.Acaba monitor olarak da 4K cozunurluklu monıtor mu lazım ? ( Bence gerek olmamalı )

Siz hiç 4K yayınları test ettiniz mi ? Ya da ideal bi 4K yayını izlemek için gerekli olan donanım nedir ? Bu konuda bir fikriniz var mı ?

Bendeki sistem

Asus M3A78 anakart
AMD Phonem 2 X4 3.2 Ghz 4 cekirdek cpu ( 8 MB cache )
8 GB DDR2 800 mhz RAM
Asus HD5450 64bit 2GB harici bellekli

İlerde 4K yayınlar için acaba upgrade yolu mu gözküyor ? Ne dersiniz ?

Saygılarımla.
Kahraman SAVAS

Re: 4K İdeal Donanım ve Sistem

İleti aQUa » Cum Kas 27, 2015 7:17 pm

Yaptığım araştırmalar neticesinde yayınların problemsiz izlenebilmesi için:

◾İşlemci: Intel Core i7 2+GHz / AMD Richland A10-575x / AMD Kaveri A10-7400P veya üstü bir işlemci ve bu işlemciyi destekleyecek anakarta sahip olmak gerekiyor,
◾RAM: 8GB DDR3 veya DDR4 standardında belleğe,
◾Sabit Disk : 7200RPM veya SSD
◾Ekran Kartı: Üzerinde 4K veya UHD uyumlu işlemcisi olduğunu belirtilen bir ekran kartı (Entegre Intel HD 4000, ATI Radeon HD 8650, NVidia GeForce 7xxM işlemcili veya üstü) alınmasında özellikle fayda var.

Yukarıdaki değerler 4K videoların diskten izlenmesi için gerekli donanımdır, uydu yayınlarının izlenmesi için ayrıca DVB 4K codec gerekecektir. Sonuç olarak yukarıdaki PC bileşen değerleri sağlansa dahi halihazırda kullandığımız LAV codec'in performansı pürüzsüz bir görüntü için yeterli olacak mıdır bunun bir garantisi veya testini henüz yapmış değiliz. Ancak ileride nVidia, Cyberlink ve Core AVC gibi codec yazılım firmalarının peroformans sağlayacak codecler yazacağı kaçınılmaz.

Ekranın da UHD çözünürlükte olması izlediğiniz yayını daha kaliteli izlemenizi sağlayacaktır. Çünkü UHD, Full HD'nin 4 misli daha yoğun çözünürlüğüne sahiptir ve bu nedenle 4K ismi verilmiştir.
aQUa
aQUa

Sigma Digital HD DVB-S2 PCI

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir