Hoşgeldin HD yayın

Sigma Digital HD DVB-S2 PCI Kartı Hakkında Tüm Bilgiler.

Hoşgeldin HD yayın

İleti tipo16v » Per Nis 12, 2012 3:39 pm

Geçen hafta hepsiburada.com dan Sigma Digital HD PCI DVB-S2 kartı aldım ve HD yayınla tanışmış oldum.

Önce kendimi kısaca tanıtayım. İsmim Ahmet Taneri 82 doğumluğum Manisanın Saruhanlı ilçesinde yaşıyorum. AÖF iktisat mezunuyum ve bir eczanede kalfayım.

Sigma Digital HD PCI DVB-S2 kartı kullandığım makinanın özellikleri
e5200 2.5ghz çift çekirdek işlemci
2gb 667mhz ram
300gb hdd
Pioneer BDR-S06XLB bluray
hd6850 ati ekran kartı
EPSON TW3200 1080p projeksiyon
17" beko monitor ikincil ekran olarak
asus pci wireless kartı
tunçmatik newtech pro 1 kva kgk
pioneer a9 mk2 amp usb ses bağlantılı

Sigma Digital HD PCI DVB-S2 kartı almadan önce dvb-s2 destekli Dark hddream usb ürününü almıştım fakat bir hafta boyunca uğraşmama rağmen bir türlü stabil bi şekilde çalışmayınca ürünü geri iade ettim. Sonrada yerine ne alsam diye araştırmaya başladım bu forumuda inceledikten sonra sigma kartı almaya karar verdim. Şansıma tam o günde ürün indirime girdi ve
63,75 USD +KDV gibi bir fiyata satın aldım. Salı gecesi sipariş verdiğim ürün cuma günü elime ulaştı. Yarım saat gibi bir sürede ürünü montajını yapıp son sürücüleri indirip programları kurup görüntü almaya başlamıştım. Bir kaç program denedikten sonra ProgDVB v6.84 standart sürümünü stabil olarak gördüğüm için onu kullanmaya başladım.
Yaptığım taramalarda 334 kanal buldum. Sinyal seviyesi en düşük yüzde 90 en yüksek yüzde 98. 90 lık çanak ve markasını bilmediğim bir lnb kullanıyorum.
ProgDVB v6.84 ve diğer programlarda codec ayarları yeniden yapmak gerekti. Hem HD de hem SD de en iyi görüntü kalitesini ATI video codec ile elde ettim. Ses codec i olarak nero nun codec i ni kullanıyorum. Demultiplexer içinde denediklerimden en problemsiz çalışan elecard ı seçtim. SD yayınlarda işlemci kullanımı yüzde 15 20 civarı. HD yayınlarda ise yüzde 50 65 arasında. ProgDVB de HD de çok nadirde olsa hafif takılmalar hissediyorum oyunların kasılmasına benzer şekilde. İşlemciye binen yükten tahminen. Bu arada codecleri denerken fark ettiğim renderların görüntü tazeleme hızı seçtiğimiz codec e göre değişiyor. arcsoft yada cyberlinkte 25hz iken ati nin codeclerini seçtiğimde 50hz oluyor hem sd hem hd için. En akıcı sonuç için atiyi seçip bilgisayarın masaüstü tazeleme hızını 50hz olarak ayarlamak gerekiyor. Kullandığım projeksiyonda 24hz 25hz 30hz 50hz 60hz gibi pek çok frekansı desteklediği için 50hz i seçip sorunsuz kullanabiliyorum.

Kullandığım progDVB standart sürüm olduğu için disec ve kayıt imkanları gibi bazı özellikleri yok. Sigmanın download sayfasından indirdiğim HIDTV yi kurdum kanalları tarayıp bulmada sorun yaşamadım ama programı tekrar açtığımda uyduya kitlenemediği için yayın almak için her defasında önce transponder taraması yapmak gerekiyordu programı kaldırdım sonuç olarak. Altdvbyi ise kurulduktan sonra açılış sırasında hata verdiği için kaldırmak zorunda kaldım. DVBdream 1.4i ise sorunsuz çalıştı. Bu arada programları kurarken progdvb yi kaldırmadığımıda ekleyeyim. Belki diğerlerinin düzgün çalışmama sebebi bir çakışma olabilir. Dvbdreamde codec seçenekleri progdvb ye göre epey azdı anlam veremedim. En azından ati codecleri bulunduğu için sorun çıkarmadan kanalları izleyebildim. Fark ettiğim ilk şey aynı codecleri seçmeme rağmen HD görüntülerin daha akıcı olduğu. İşlemci kullanımında HD kanalarda yüzde 10 kadar bi azalma oldu. Artık işlemci kullanımı yüzde 40 55 arasıydı. Görüntünün en altındaki ince hat şeklinde bozulmayı çözemedim ama gerektiğinde kayıt için bu programı kullanıcam. HD ve SD kayıt yapmayı denedim herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Kumanda ise kablosunu taktığım gibi progdvb de kullanmaya başladım. winlrc filan kurmadım şimdilik. Sadece kumanda üzerindeki bazı tuşların karşılıklarını yeniden ayarladım. ProgDVB nin kumandadan açma kapama olayını beceremedim ama onuda çözerim yakında olmadı winlrc ı denerim.

Şimdilik şu dvbdreamdeki görüntü altında oluşan bozulma probleminden başka bi sorunum yok gayet stabil çalışıyor. Fikri olan varsa denemeye hazırım.

Son olarak bu ürünü uygun fiyatla bizlere sunan sigma şirketine teşekkür ederim diğerleriden fark olarak en azından iletişim için bir forumu var :wink:
tipo16v

Re: Hoşgeldin HD yayın

İleti aQUa » Cum Nis 13, 2012 5:15 pm

Anladığım kadarıyla bilgisayarınızın işlemcisi Core Duo, yani Core 2 Duo bile değil, çekirdek hızı da 2.5 GHz ki bu neredeyse HD yayınları izleyebilmek için sınır bir nokta ara ara ses kesilmesi ve görüntü atlamaları yaşamanız pek de garip bir durum dağil.

Alt-DVB, DVBDream yazılımlarını kullanabilmek ve hata mesajı verip kapanmaması için CD içindeki ilgili yazılıma ait dokümanlarda yazılanları uygulayınız, ayrıca hazır setup yazılımları yapmaya çalışacağım.

Yayınların bazıları 25 Kare bazıları ise 50 Kare görüntüye sahiptir, codeclerle bu değiştirilemez, değiştirilse dahi bu sanal bir değiştirme olur çünkü verilen yayın kaynakta sonuçta 25 veya 50 Kare'dir.

Kullandığınız işletim sistemi, ekran kartı, alternatif yazılımlara göre codec performansları değişkenlik gösterebilir, kendi yaptığım testlerde Windows 7 32 veya 64 bit işletim sistemi, ProgDVB 6.x, ati ve intel express ekran kartları ile, en parlak görüntü, düşük CPU kullanımı ve kesintisiz video ve ses performansını Cyberlink H.264 filtresi ile Enhanced Video Renderer ile aldığımı belirtmeliyim. Ses filtresi olarak nVidia tercih etmekteyim.

Aynı filtrelerle DVBDream 1.7 ile de gayet iyi ve kesintisiz ses görüntü performansı elde ettiğimi belirtmeliyim.
aQUa
aQUa

İleti tipo16v » Cum Nis 13, 2012 6:07 pm

Dün akşam atv hd deki maçı dvbdreamle seyrederken sesin belli bi süreden sonra geciktiğini fark ettim. Timeshift özelliği kapalı. Bu özelliği açıp kapattım pek değişen bişi olmadı. progdvb de ve hidtv de bu problem yoktu. Birde progdvbde görebildiğim codecleride dvbdreamle deneyebilsem iyi olacak. Bir yazıda dvbdream içindeki bir ini dosyasına codec isimlerinin eklenmesinden bahsedilmişti. Bahsetiğiniz 1.7 gibi farklı bir versiyonunu kurup denemeyi düşünüyorum bu gece.

Progdvbde ise hd yayınlarda 5 10 dakika sonra ufak tefek kasılmalar oluyor kanal değiştirip geri gelince yada progdvb yi kapatıp açınca düzeliyor. İşlemci dediğiniz gibi sürekli limitte geziyorsa yetişemiyor olabilir. ProgDVB de işlemci yükü yüzde 60 ın üstüne pek çıkmıyor. Overclock yapmayı denesek düzelir mi yoksa stabil çalışmayı etkileyeceği için daha kötü mü olur :?:

ATI codec meselesinde ise kaynak 25 kare iken kendisi araya kare ekleyip 50hz yapıyor olabilir. Benzer bi konuyu lcd ve plazma tvlerin özelliklerinde de görmüştüm.

Büyük ihtimalle progdvb kullanacağım için pek lazım olmayacak ama winlrc dediği programıda düzgün çalıştıramadım bir türlü. Hem download sayfanızdan indirdiğim hemde winlrc ın kendi sitesinden indirdiğim programlada çözemedim. 1 saatlik uğraştan sonra nasısa progdvb de sorunsuz çalışıyor deyip kurcalamayı bıraktım. Cd nin içindeki kumanda pdf side rs232li universal kumanda ile alakalı olsada yazılanlarıda dikkatlice okumuştum.

Bu arada kart gayet stabil çalışıyor bu kadar kurcalamaya rağmen bu konuda çok memnunum. Yaşadığım ufak tefek problemlerde asıl olarak bilgisayarın diğer hardware ve software kısımlarıyla alakalı bunun farkındayım yavaş yavaş çözücem inş :wink:
tipo16v

İleti tipo16v » Cmt Nis 14, 2012 1:46 pm

Dün akşam dvbdream 1.7 i alt-dvb 2.2 i ve my my theater ı kurup denedim. Progdvbden daha stabil çalışan olmadı. Progdvb 6.84 üde kaldırıp sadece orjinal programı HIDTV yi kurdum. Uydudan kanalları tarayıp listeye ekledim. Ama görüntü alamadım. Hatta her kanal değişimi teşebbüsümde hata verdiği için kapatmak zorunda kaldım. Farklı codeclerlede sonuç alamadım. Halbuki en başlarda hidtvyi kurduğumda görüntü almış kanal değiştirebilmiş ama uyduya kitlenemediği için yayını alamıştım. Bunuda kaldırıp Progdvb nin cddeki 6.33 sürümünü yükleyeyim dedim bazı sürücüler kurdu onlarda uyumsuzluk çıkardı herhalde windowsa göre herşey düzgün görünmesine rağmen 6.33 ve ardından denediğim tüm programlar device not started hatası verdi sistem geri yükleme yapmadanda problem düzelmedi. Kartta bişi mi oldu diye biraz tırstığım için meşhur If it works, don't fix it lafını feyz alıp progdvb nin 6.84 ü ile devam edicem şimdilik. HD performansını stabilleştirmek için sadece farklı codecleri denerim belki. Zaten kumandada direkt çalışıyordu bunda sorun olmaz.

Yaza doğru bir ssd alma niyetim var en temizi ona yeni işletim sistemi kurmak olucak. Onada çorba etmeden sadece kendi yazılımı hidtv ile progdvb yi düzgün kursam yeter herhalde.
tipo16v

İleti tipo16v » Pzr Nis 15, 2012 5:24 pm

Codec konusunu araştırırken HD görüntüler için DXVA gibi güzel bir çözümün olduğunu öğrendim. Konuyu araştırınca HD yayınlarda cpu ya binen yükü gpu ya aktarma işi baya mantıklı geldi. Hali hazırda progdvbnin codec listesinde görünen ffdshow dxva decoderı seçip ffdshowun kendi ayarlarından dxva ı aktifleştirince hd yayınlarda ki işlemci kullanımı %50-60 seviyesinden %10-20 seviyesine indi ekran kartında ise %25 seviyesine çıktı. Sonuç olarak takılma problemleri çözüldü. Ayrıca kalite ve akıcılığıda ilk kullandığım ATI video decoder codec i ile aynı seviyede. Ufak bi ek bilgi normalde ati codec ile enhanced video renderer düzgün çalışırken DXVA ı kullanabilmek için vmr-7 yi video renderer olarak seçmek gerekti.
tipo16v

İleti tipo16v » Pts Nis 16, 2012 10:39 am

Dün gece fark ettimde bu DXVA dan yararlanmak için deneme amaçlı kurduğum Pure Codec Pack 2008 de lazımmış. Pure codec in ayarlarından da h.264 için cyberlink dxva yı seçmek gerekiyor. Zaten üstten hazır set olarak powerdvd seti seçildiğinde en uygun olan cyberlink codecleri atanmış oluyor.
Bende bu durumu codec packi kaldırınca fark ettim. Pack i kaldırınca Progdvb de ffdshow seçili olmasına rağmen işlemci yine yüzde 50 60 ları görüyordu ayrıca görüntü ilk belirdiğinde altta divx logosu çıkıyordu. Pure codec packi yeniden yükleyip ayarları eski haline getirdim mecburen. Yüzde max 20 işlemci yükü ile devam :wink:

Ben bu linkten yararlanmıştım

http://iphonedaily.net/other-news/hardw ... usage.html

Googledan araştırınca epey bi link çıkıyor zaten.
tipo16v

Sigma Digital HD DVB-S2 PCI

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir