Sigma Digital HD DVB-S2 İlk izlenimler

Sigma Digital HD DVB-S2 PCI Kartı Hakkında Tüm Bilgiler.

Sigma Digital HD DVB-S2 İlk izlenimler

İleti st1905 » Per Eyl 08, 2011 8:52 pm

Resim

Resim

Resim

Merhaba,

Kartı alalı henüz sadece iki gün olmasına rağmen birçok seyi test etme imkanım oldu, madde madde sıralamak gerekirse

1- Kartın chipseti ve üzerindeki tuner oldukça performanslı çalışıyor.

2- Progdvb"nin 6.33 profesyönel veriyonu ile Türksat ve Hotbird uydularında kanalların tamamı tarama sırasında bulundu. (Bda ayarlarında ufak bir ayar yapmak gerekiyor. Gayet kolay.)

3- Kanal gecişlerinde bazen kanallar göstermiyordu, bunun filtrelerle ilgili olduğunu gördüm ve bu sorun da ortadan kalktı. (Çeşitli codecler deneyip birbiriyle en uyumlu çalışanları seçtim).

4- HD yayınlarda işlemci kullanımı benim makinemde %7 - %15 arası (Core i7 920 işlemci ve hd 4850 ekran kartı)

5- Kanal gecişleri SD yayınlarda 1 saniye ve altı, HD yayınlarda ise 2-3 saniye civarı

6- Merkezi sistemli bir yerde ve giriş katında oturmama rağmen hıiçbir kanal kaybı yaşamadım.

7- Görüntü kalitesi hem SD hem de HD yayınlarda çok başarılı.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kartın bana ulaşmasındaki yardımları için sevgili aQUa"ya çok teşekkürler.
En son st1905 tarafından, Pzr Ekm 09, 2011 11:17 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 3 değişiklik yapıldı.
st1905

Re: Sigma Digital HD DVB-S2 İlk izlenimler

İleti aQUa » Cmt Eyl 10, 2011 2:28 pm

1. Kartın PCI veriyolu denetleyicisi VIA chipset ve tuneri oldukça kaliteli bu konuda hemfikiriz,

2. ProgDVB 6.33 Pro yerine direk olarak 6.45.2 Pro'yu kurdum, bana göre 6.33'ten çok daha yüksek performans sağladı, kanal bulma sorunu zaten yoktu, BDA olarak Geniatech, Microsoft ve Generic BDA modülleri ile çalışıyor, Device Options'da DiSEqC tekrar komutunu 1'e düşürmek ve sinyal aralığını 100 ms'e indirdikten sonra diğer uydulara geçişte herhangibir problem yaşanmıyor. Siz hangi ayarları seçtiniz?

3. Genellikle ProgDVB ilk açıldığında ender de olsa ilk açılan kanalı göstermiyor, kanal listesinden başka bir kanala tıklandığında görüntü geliyor. Bendeki ayarlarda Enhanced Video Renderer, MPEG2 için nVidia, H.264 Codec olarak Cyberlink seçili. Siz hangi ayarları tercih ettiniz?

4. HD yayınlarda işlemci kullanımı değişken en düşük değerleri DVBViewer ile ilde ettim.

5. Eski bir müşteri ve arkadaşımız benim aracılığımla TechnoTrend TT-premium S2-6400 Twin DVB-S2 kartını yurtdışında getirttirdi, yaklaşık 1.000 TL maliyetle aldığı ürün donanımsal MPEG4 işlemcisi olmasına rağmen kanal geçişleri özellikle HD yayınlarda bizim kartımızdaki kadar hızlı değil, ciddi sürücü problemleri var, sürücü çıkmadan kartı piyasaya sundular vs. Kanal geçiş hızını birçok faktör etkiliyor, bilgisayar donanımı, tuner hassasiyeti ve kalitesi, kullanılan alternatif yazılımlar vs.

6. Merkezi sistemle problemsiz çalışması bizim için ve bu ürünü almak isteyenler için oldukça sevindirici bir haber, henüz kartı merkezi sistemde test etme imkanımız olmamıştı.

7. Görüntü kalitesinin tuner ile ve kullanılan filtrelerle çok fazla ilgisi var, özellikle Cyberlink ile çok yüksek performans elde ettiğimi söyleyebilirim, farklı filtrelerle uyumlu renderer ayarları kullanmak gerekebiliyor böylece hareketli görüntü ve kayan yazılarda da yüksek performans elde etmek mümkün oluyor. Core2Duo E8400 işlemci, 2 GB DDR2 Ram ve ATI 3450 ekran kartı ile tatmin edici görüntü ve akıcılık elde etmek mümkün oluyor.

8. Özel mesajınızda kumandayı çalıştıramadığınızı belirtmişsiniz, alıcı gözü uydu kartının üzerindeki girişe taktıktan sonra sürücü ve CD içindeki ProgDVB 6.33 yazılımını yüklemeniz kumandanın çalışması için yeterli oluyor, ekstra bir yazılım yüklemenize veya ayar yapmanıza gerek kalmıyor, kumandanın en üstte sağdaki turuncu tuş ile ProgDVB'yi başlatabiliyorsunuz. Kumanda le ProgDVB'de hemen her fonksiyonu kullanmak mümkün oluyor, XP SP3 32 bit ile test ettim.

9. Linux konusunda birşeyler bulabildiniz mi?

10. Kutusu, içeriği ve CD'si önceki ürünlerimize göre daha profesyonelce hazırlandı kanaatindeyim. Ne dersiniz?

11. Dağıtıcı ve pazarlayıcı firmaların aşırı kar etmesini bir şekilde engelleyebilir ve ürünü DVB-S kartlarının fiyatında son kullanıcıya sunabilirsek bu ürün yurt çapında oldukça ses getireceğine inanıyorum.
aQUa
aQUa

İleti st1905 » Pzr Eyl 11, 2011 8:00 pm

2. ProgDVB 6.33 Pro yerine direk olarak 6.45.2 Pro'yu kurdum, bana göre 6.33'ten çok daha yüksek performans sağladı, kanal bulma sorunu zaten yoktu, BDA olarak Geniatech, Microsoft ve Generic BDA modülleri ile çalışıyor, Device Options'da DiSEqC tekrar komutunu 1'e düşürmek ve sinyal aralığını 100 ms'e indirdikten sonra diğer uydulara geçişte herhangibir problem yaşanmıyor. Siz hangi ayarları seçtiniz?

Ben su anda progdvb pro 6.33 kullaniyorum, BDA veya Generic BDA iken kanal bulma sorunu yasadim ancak Geniatech kanal bulma problemini oldugu gibi cozdu, burasi merkezi sistem bunu da eklemek lazim.

3. Genellikle ProgDVB ilk açıldığında ender de olsa ilk açılan kanalı göstermiyor, kanal listesinden başka bir kanala tıklandığında görüntü geliyor. Bendeki ayarlarda Enhanced Video Renderer, MPEG2 için nVidia, H.264 Codec olarak Cyberlink seçili. Siz hangi ayarları tercih ettiniz?

En basta codeclerle ilgili olarak yapiyordu ancak artik yok. VMR9 Directx secili MPEG2 icin Nvidia ve Mpeg4 icin Cyberlink. Demultiplexor ise elecard.

HD yayınlarda işlemci kullanımı değişken en düşük değerleri DVBViewer ile ilde ettim.

Bende progdvb`de minimum %5 ve maksimum %20.

5. Eski bir müşteri ve arkadaşımız benim aracılığımla TechnoTrend TT-premium S2-6400 Twin DVB-S2 kartını yurtdışında getirttirdi, yaklaşık 1.000 TL maliyetle aldığı ürün donanımsal MPEG4 işlemcisi olmasına rağmen kanal geçişleri özellikle HD yayınlarda bizim kartımızdaki kadar hızlı değil, ciddi sürücü problemleri var, sürücü çıkmadan kartı piyasaya sundular vs. Kanal geçiş hızını birçok faktör etkiliyor, bilgisayar donanımı, tuner hassasiyeti ve kalitesi, kullanılan alternatif yazılımlar vs.

An itibari ile kartimda kanal gecisleri konusunda zerre sorun yok, kaldi ki su anda hicbir sorun yok ve oldukca stabil calisiyor, HD yayinlarin gecisi oldukca hizli, SD yayinlar tabi daha hizli 1-2 saniye fark var.

6. Merkezi sistemle problemsiz çalışması bizim için ve bu ürünü almak isteyenler için oldukça sevindirici bir haber, henüz kartı merkezi sistemde test etme imkanımız olmamıştı.

40 daireli, 10 katli bir bina burasi ve merkezi sistem var (iki tane 90`lik canak, birisi turksat digeri hotbird), ben giris katindayim ve ne turksat`ta nede hotbird uzerinde alamadigi bir tane kanal bile yok.

7. Görüntü kalitesinin tuner ile ve kullanılan filtrelerle çok fazla ilgisi var, özellikle Cyberlink ile çok yüksek performans elde ettiğimi söyleyebilirim, farklı filtrelerle uyumlu renderer ayarları kullanmak gerekebiliyor böylece hareketli görüntü ve kayan yazılarda da yüksek performans elde etmek mümkün oluyor. Core2Duo E8400 işlemci, 2 GB DDR2 Ram ve ATI 3450 ekran kartı ile tatmin edici görüntü ve akıcılık elde etmek mümkün oluyor.

Cyberlink HD yayinlarda cok daha iyi goruntu veriyor, coreavc bu konuda iyi degil, ben mpeg2 icin nvidia tercih ediyorum, hd 4850 gayet guzel calisiyor.

8. Özel mesajınızda kumandayı çalıştıramadığınızı belirtmişsiniz, alıcı gözü uydu kartının üzerindeki girişe taktıktan sonra sürücü ve CD içindeki ProgDVB 6.33 yazılımını yüklemeniz kumandanın çalışması için yeterli oluyor, ekstra bir yazılım yüklemenize veya ayar yapmanıza gerek kalmıyor, kumandanın en üstte sağdaki turuncu tuş ile ProgDVB'yi başlatabiliyorsunuz. Kumanda le ProgDVB'de hemen her fonksiyonu kullanmak mümkün oluyor, XP SP3 32 bit ile test ettim.

Windows 7 pro (32bit) uzerinde benim kumandayi calistirmam mumkun olmadi, hicbir sekilde kanal degistirmiyor, evet kartin uzerindeki girise takili.

9. Linux konusunda birşeyler bulabildiniz mi?

Bu konuda henuz yeterli arastirma sansim olmadi ama cok ta kolay olacagini sanmiyorum.

10. Kutusu, içeriği ve CD'si önceki ürünlerimize göre daha profesyonelce hazırlandı kanaatindeyim. Ne dersiniz?

Kesinlikle, ozellikle cd cok iyi hazirlanmis.

11. Dağıtıcı ve pazarlayıcı firmaların aşırı kar etmesini bir şekilde engelleyebilir ve ürünü DVB-S kartlarının fiyatında son kullanıcıya sunabilirsek bu ürün yurt çapında oldukça ses getireceğine inanıyorum.

Eger fiyat konusunda rekabeti ust seviyeye tasirsaniz ki bunu daha once skystar3 ile yapmistiniz, kesinlikle pazar payi oldukca iyi konumda olacaktir, merkezi sistemde bu kadar basarili calisan kac tane tv karti vardir, onu da cok merak ediyorum.
st1905

İleti st1905 » Pzr Eyl 11, 2011 8:12 pm

Kumadayi bugun calistirdim, sesi acip kaparken cok yavas algiliyor, neredeyse hic algilamiyor, diger fonksiyonlar gayet guzel calisiyor.
st1905

İleti neskali » Pts Eyl 12, 2011 3:20 pm

bilgiler için sağol arkadaşım bende şuan skystar 3 rev 3.0 var gayet memnunum ama ilk fırsatta kartı temin edicem gerçekten diğer kartara göre çok kaliteli ürünler çıkarıyor sigma mühendislik

başarılarının devamı dileğiyle ..
neskali

İleti st1905 » Per Eyl 15, 2011 8:38 pm

Bugun itibari ile karti linux (ubuntu ) altinda tanitmis bulunmaktayim. Ayrintilar sonra gelecek.

[ 19.773814] dvb-usb: found a 'X3M TV SPC1400HD PCI' in warm state.
[ 19.774081] dvb-usb: will pass the complete MPEG2 transport stream to the software demuxer.
[ 19.778742] dvb-usb: MAC address: burasi guvenlik nedeniyle gizlendi
[ 19.869779] DS3000 chip version: 0.192 attached.
[ 19.869782] dw2102: Attached DS3000!
[ 19.869783]
[ 19.869787] DVB: registering adapter 0 frontend 0 (Montage Technology DS3000/TS2020)...
[ 19.870229] input: IR-receiver inside an USB DVB receiver as /devices/pci0000:00/0000:00:1e.0/0000:01:01.2/usb3/3-1/input/input5
[ 19.870298] dvb-usb: schedule remote query interval to 150 msecs.
[ 19.870302] dw2102: su3000_power_ctrl: 0, initialized 1
[ 19.870305] dvb-usb: X3M TV SPC1400HD PCI successfully initialized and connected.
[ 19.870326] usbcore: registered new interface driver dw2102
[ 990.541561] dw2102: su3000_power_ctrl: 1, initialized 1
[ 990.551692] ds3000_firmware_ondemand: Waiting for firmware upload (dvb-fe-ds3000.fw)...

Kartimiz goruldugu uzere 'X3M TV SPC1400HD PCI' surucusu ile linux altinda calisiyor.

Kartin uzerindeki veriyolu denetleyicisi (VIA VT6112L) usb arayuzlere ait oldugundan kart usb olmasa bile linux altinda usb olarak gozukuyor, bunu anlamak uzun sure almiyor aslinda.

lsusb ciktisi su sekilde

Bus 003 Device 002: ID 1f4d:3100 G-Tek Electronics -

G-Tek dedigi geniatech.

su kisim ID 1f4d:3100 dw2102.c dosyasina eklendiginde kart dogru duzgun calisiyor.

Kod: Tümünü seç
static struct usb_device_id dw2102_table[] = {
   {USB_DEVICE(USB_VID_CYPRESS, USB_PID_DW2102)},
   {USB_DEVICE(USB_VID_CYPRESS, 0x2101)},
   {USB_DEVICE(USB_VID_CYPRESS, USB_PID_DW2104)},
   {USB_DEVICE(0x9022, USB_PID_TEVII_S650)},
   {USB_DEVICE(USB_VID_TERRATEC, USB_PID_CINERGY_S)},
   {USB_DEVICE(0x9022, USB_PID_TEVII_S651)},
   {USB_DEVICE(USB_VID_CYPRESS, USB_PID_DW3101)},
   {USB_DEVICE(0x9022, USB_PID_TEVII_S630)},
   {USB_DEVICE(0x3011, USB_PID_PROF_1100)},
   {USB_DEVICE(0x9022, USB_PID_TEVII_S660)},
   {USB_DEVICE(0x3034, 0x7500)},
   {USB_DEVICE(0x1f4d, 0x3000)},
   {USB_DEVICE(USB_VID_TERRATEC, 0x00a8)},
   {USB_DEVICE(0x9022, USB_PID_TEVII_S480_1)},
   {USB_DEVICE(0x9022, USB_PID_TEVII_S480_2)},
   {USB_DEVICE(0x1f4d, 0x3100)},
   {USB_DEVICE(0x734c, 0x5910)},
   { }
};

Surucu ve kurulum detaylari burada olacak.

Surucu Ve kurulum

Terminali acin

sirayla komutlari yaziyorum

sudo apt-get install linux-source
sudo apt-get install build-essential

wget http://www.skystar3.info/Downloads/dvb-fe-ds3000.fw

sudo cp dvb-fe-ds3000.fw /lib/firmware/

wget http://www.skystar3.info/Downloads/Sigm ... S-2.tar.gz

tar xzvf Sigma_HD_DVBS-2.tar.gz

cd s2-liplianin-0b7d3cc65161

sudo make
sudo make install

bu islemler bittikten sonra

sudo reboot

Bilgisyar yeniden basladiktan sonra, bakalim kart yerinde mi

dmesg | grep dvb

burada kartin dogru duzgun surucusunun yuklendigi ve aktif oldugu gorunmeli su yazacak yani "dvb-usb: X3M TV SPC1400HD PCI successfully initialized and connected."

Simdi kaffeinei acip kartinizi kullabilirsiniz.

Surucu Igor M. Liplianin tarafindan yazilmistir.
En son st1905 tarafından, Cum Eyl 16, 2011 12:37 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 5 değişiklik yapıldı.
st1905

İleti st1905 » Per Eyl 15, 2011 9:37 pm

Resim

Resim

Cok onemli uyari, yukaridaki timeout ayarini 5000 yapin yoksa eksik kanal bulabilirsiniz.
En son st1905 tarafından, Per Eyl 15, 2011 10:43 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
st1905

İleti st1905 » Per Eyl 15, 2011 10:27 pm

Offline download icin kullanabileceginiz streamreader dosyasi

http://crazycatlab.sat-fishers.com/Stre ... Ex-BDA.rar

Kart ayrica Tuner4PC uydu internet programi ile de uyumlu.
st1905

İleti st1905 » Per Eyl 15, 2011 10:46 pm

Windows surucusu guncel 32 ve 64 bit.

http://www.skystar3.info/Downloads/SIGM ... rivers.rar

Kumanda dosyasi eklendi, winlirc icin kullanima hazir.
Eklentiler
WinLIRC-SIGMAHD.rar
Winlirc kumanda dosyasi. SIGMAHD icin ayarli.
(119.46 KiB) 590 defa indirildi
st1905

İleti aQUa » Cum Eyl 16, 2011 10:13 am

Sayın St1905,

Emekleriniz ve anlatımlarınız için çok çok teşekkürler gerçekten iyi bir araştırma ve çalışma yapmışsınız, özellikle linux konusunda, bu durum ürünü alan müşterilerimizin işine fazla yarayacak. Download merkezine ekleyeceğim bir üst versiyon sürümde verdiğiniz dosya ve kurulum bilgilerini ekleyeceğim.

VIA chipset zaten aynı zamanda hem PCI hem de USB veriyolunu denetleyebilen bir işlemci, Windows 7 x64 ve Windows XP x86 altında da ilk başta USB Controller olarak gözükmekte aynı Linux'ta olduğu gibi.

Sanırım bu durumda kart beklentilerinizi karşılamış durumda, bu arada Linux altında çalışmada veya DiSEqC ayırt etme konusunda herhangibir problem çıkarıyor mu?
aQUa
aQUa

İleti st1905 » Cum Eyl 16, 2011 12:14 pm

aQUa yazdı:Sayın St1905,

Emekleriniz ve anlatımlarınız için çok çok teşekkürler gerçekten iyi bir araştırma ve çalışma yapmışsınız, özellikle linux konusunda, bu durum ürünü alan müşterilerimizin işine fazla yarayacak. Download merkezine ekleyeceğim bir üst versiyon sürümde verdiğiniz dosya ve kurulum bilgilerini ekleyeceğim.

VIA chipset zaten aynı zamanda hem PCI hem de USB veriyolunu denetleyebilen bir işlemci, Windows 7 x64 ve Windows XP x86 altında da ilk başta USB Controller olarak gözükmekte aynı Linux'ta olduğu gibi.

Sanırım bu durumda kart beklentilerinizi karşılamış durumda, bu arada Linux altında çalışmada veya DiSEqC ayırt etme konusunda herhangibir problem çıkarıyor mu?

Ben tesekkur ederim, diseqc gecislerinde hicbir sorun yok, kanal gostermeme diye birsey yok ancak linux altinda turksatta tam olarak kanallari bulmadi yani bazi frekanslardan sinyal almiyor gibi (Sonucta bir ayar ile duzeliyor ama linux altinda bu ayar nedir henuz bulamadim), ayni sey progdvb`de oldugunda bda ayarlarinda geniatech secip duzeltmistim ancak burada henuz bir cozum bulamadim, kart benim beklentilerimi fazlasiyla karsiladi, sonucta ubuntu altinda kullanilabiliyor olmasi cok buyuk avantaj benim icin, ayrica dikkat ettiyseniz, kart uydu internet yazilimi ile de uyumlu. Offline download, skygrabber vesaire, nerdeyse hersey ile calisiyor.

Saniyorum onumuzdeki aylarda surucu ile ilgili bir guncelleme daha olacak.

Bu arada linux altinda HD yayinlari kolaylikla buluyor ve izletiyor (s2).
st1905

İleti st1905 » Cum Eyl 16, 2011 1:37 pm

Bir iki mesaj once ekledigim yeni windows surucusu eskisine gore cok daha iyi calisiyor, ozellikle progdvbde kanal gecisleri cok daha stabil, hd ve sd arasinda veya hd`den hd`ye. Windows uzerinde yeni surucu ile muthis hizli kanal degisimi oluyor ve asla codec sorunu olmuyor. Yeni surucuyu yuklemenizi siddetle tavsiye ediyorum.
st1905

İleti st1905 » Cum Eyl 16, 2011 4:17 pm

Yazilim gelistiriciler icin, windows surucusunun kaynak kodlari (SDK)

http://www.skystar3.info/Downloads/SIGMAHD_Full_SDK.zip
st1905

İleti st1905 » Pzr Eyl 18, 2011 5:36 pm

Winlirc ile kumanda harika calisiyor, metrelerce uzaktan en ufak dokunmanizda algiliyor, butun tuslar eksiksiz calisiyor. Kumanda herhangi bir programa ihtiyac duymadan calisiyor olsa da, winlirc ile mukemmel calisiyor.

Son bir not, bu kart hic isinmiyor.
Eklentiler
WinLIRC-LW.zip
(133.09 KiB) 476 defa indirildi
st1905

İleti st1905 » Pzr Ekm 09, 2011 3:26 pm

Su anda benden baska kullanan var mi bilmiyorum ama, defalarca test sonucu en duzgun calisan surucunun bu oldugunu tespit ettim.

1_ Sifir DiseqC sorunu, gecisler arasinda asla sorun olmuyor.

2_ HD ve SD kanal gecisleri, sifir sorun.

3_ Kanal tarama, problemsiz tum kanallar bulunuyor, Turksat - Hotbird vesaire.

4_ Bu surucu ile windows altinda hali hazirda sorun sayisi koca bir sifir.

http://uploadbox.com/files/9c9a100a49

Kartinizi su sekilde secin.

"Sigma Digital HD DVB-S2 PCI"

Resim

Hepsi Bu.
st1905

Sonraki

Sigma Digital HD DVB-S2 PCI

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir