DVB-T Konusunda Tartışma

Kullanıcılar Arası Derin Olmayan Sohbetleriniz İçin.

Yetkili: aQUa, lokosit

İleti beyazsoy » Çar Nis 18, 2007 12:27 am

aQUa yazdı:Videoguard yayınlar genellikle embeded yanili gömülü modül kullanıyorlar bu nedenle bu yayınları pek izleyebileceğinizi sanmıyorum yine de incelekte fayda var.

yukarda d-smart izlenebilir diyorsunuz bilindiği üzere d-smart videoguard şifreleme kulanıyor çelişki yok mu
beyazsoy

İleti lokosit » Çar Nis 18, 2007 1:02 am

beyazsoy yazdı:
aQUa yazdı:Videoguard yayınlar genellikle embeded yanili gömülü modül kullanıyorlar bu nedenle bu yayınları pek izleyebileceğinizi sanmıyorum yine de incelekte fayda var.

yukarda d-smart izlenebilir diyorsunuz bilindiği üzere d-smart videoguard şifreleme kulanıyor çelişki yok mu

dsmart değil kanald hdtv izlenebilir diye okudum ama oda şifresiz olursa izlenmesine imkan verir diye biliyorum
yanlışsam düzeltiniz
imzaya gerek yok :)
lokosit

İleti aQUa » Çar Nis 18, 2007 1:08 pm

Yazılarımda hiçbir çelişki yok,

Videoguard yayınlar genellikle embedded yanili gömülü modül kullanıyorlar bu nedenle bu yayınları pek izleyebileceğinizi sanmıyorum yine de incelekte fayda var.

İzlenemeyeceğini söylemişim.

Sizin yukarıda bahsettiğiniz D-Smart LigTV diye bir kanal duymadım, benim orjinal abonelik kartıyla izlersiniz dediğim Digitürk'ün LigTV siydi ve bildiğim kadarıyla LigTV 2010 yılına kadar Digitürk'un kontratında, siz 2011 senesinde Doğan yayın grubunun LigTV'yi alacağı üzerine fikir yürüterek bir soru sormuşsunuz ve ben de konuyu yanlış anlamışım, D-Smart yayınlarını orjinal abonelik kartı olmadan izleyemezsiniz, yukarıda da belirttiğim gibi bu kartlı değil gömülü modül şeklinde çalışan bir yapı ve kart olmadığına göre de hiçbir TV kartıyla bu yayınları izleyemezsiniz.

Yapabileceğiniz tek şey D-Smart uyumlu içinde Videoguard şifreleme sistemine ait gömülü modül bulunan uydu alıcılarından birini satın almak ve ileride bakkaldan marketten satın alacağınız kontürleri yüklemek suretiyle bu yayınları izlemek çünkü birçok kanal sonradan paralı hale dönüştürülecek.
aQUa
aQUa

İleti beyazsoy » Çar Nis 18, 2007 5:54 pm

aQUa yazdı:Yazılarımda hiçbir çelişki yok,

Videoguard yayınlar genellikle embedded yanili gömülü modül kullanıyorlar bu nedenle bu yayınları pek izleyebileceğinizi sanmıyorum yine de incelekte fayda var.

İzlenemeyeceğini söylemişim.

Sizin yukarıda bahsettiğiniz D-Smart LigTV diye bir kanal duymadım, benim orjinal abonelik kartıyla izlersiniz dediğim Digitürk'ün LigTV siydi ve bildiğim kadarıyla LigTV 2010 yılına kadar Digitürk'un kontratında, siz 2011 senesinde Doğan yayın grubunun LigTV'yi alacağı üzerine fikir yürüterek bir soru sormuşsunuz ve ben de konuyu yanlış anlamışım, D-Smart yayınlarını orjinal abonelik kartı olmadan izleyemezsiniz, yukarıda da belirttiğim gibi bu kartlı değil gömülü modül şeklinde çalışan bir yapı ve kart olmadığına göre de hiçbir TV kartıyla bu yayınları izleyemezsiniz.

Yapabileceğiniz tek şey D-Smart uyumlu içinde Videoguard şifreleme sistemine ait gömülü modül bulunan uydu alıcılarından birini satın almak ve ileride bakkaldan marketten satın alacağınız kontürleri yüklemek suretiyle bu yayınları izlemek çünkü birçok kanal sonradan paralı hale dönüştürülecek.

valla fırça kaymak tan başka düzgün cevap vermiyorsunuz ben size d-smart ve lig tv izlenirmi diye sordum sizde bana
SigmaCAM+ veya Phoenix Programmır ile LIG TV yi izleyebilirsiniz. D-Smart'ın kartı varsa onu da izlersiniz.

dediniz zaten d-smartı sormamım nedenide kanal d hd tv muhtemalen dsmarta gecek ozaman biz bu kartı almamızın manası kalmıycak en iyisi siz bu kart yerine dvb-t kartını çıkarın en azında daha faydalı olmuş olursunuz bu kart enaz 3 sene sonra işe yarar
beyazsoy

İleti aQUa » Çar Nis 18, 2007 8:44 pm

- Kimse size fırça atmadı,

bu kartla d-smart lig tv yi yasal olarak izleyebilirmiyiz

- D-Smart Lig TV adında bir kanal yok, doğru cümle kuramamanız benim hatam değil,

- Hesaplarımızı sizin gibi 5 sene sonra olup olmayacağı dahi belli olmayan hesaplara göre planlamıyoruz. Siz planlıyorsanız, D-Smart'ın 5 yıl sonra LigTV'yi alacağını ve paketine ekleyeceğini garanti edecek ve bu şifreli yayınları size izletecek başka bir PC kartınla ilgilenmezide fayda var.

- Piyasamızda DVB-T ürünler bulunabiliyor, bizim DVB-T üretmemiz yerine, sizin piyasadaki DVB-T ürünlerden birini almanız daha ekonomik olacaktır.
aQUa
aQUa

İleti beyazsoy » Çar Nis 18, 2007 9:16 pm

aQUa yazdı:- Kimse size fırça atmadı,

- D-Smart Lig TV adında bir kanal yok, doğru cümle kuramamanız benim hatam değil,

- Hesaplarımızı sizin gibi 5 sene sonra olup olmayacağı dahi belli olmayan hesaplara göre planlamıyoruz. Siz planlıyorsanız, D-Smart'ın 5 yıl sonra LigTV'yi alacağını ve paketine ekleyeceğini garanti edecek ve bu şifreli yayınları size izletecek başka bir PC kartınla ilgilenmezide fayda var.

- Piyasamızda DVB-T ürünler bulunabiliyor, bizim DVB-T üretmemiz yerine, sizin piyasadaki DVB-T ürünlerden birini almanız daha ekonomik olacaktır.

anlamsız ego savaşı yapacak halim yok o cümleyi kime okutsanız dogru anlacaktır hatta sizde dogru anladınız bakın cevabınıza lig tv için "SigmaCAM+ veya Phoenix Programmır ile LIG TV yi izleyebilirsiniz " diyorsunuz ardından dsmart için " D-Smart'ın kartı varsa onu da izlersiniz. " diyorsunuz keşke gerçekleri çarpıtacagınıza düzgün cevap versediğiniz bizide boşuna ugraştırmasaydınız burdaki hatanızınızıda söyleyeyim d-smartın videgoard yöntemiyle şifrelendiğini bu işle ugraşmanıza ragmen bilmemeniz buda üretici için çok vahim durum tüketici için çok çok vahim
ikinci olarak bu kartı türkiyede satamazsınız çünkü bu ürünü alıp millet hangi kanalı izleyecek sizin zarar etmemeniz adına daha ekonomik olaan ve gelecegi parlak olan dvb-t kartlarını ürentemeniz şirketinizin gelecegi için makul olur çünkü karasal yayın başladı 18 kanal anten tv diye bi şirket kurdu 2 ay sonra istanbulda bu 18 kanalı izleyebilecegizi ki bakan ve rtük başkanı açıklamalarda bulundu 13 pilot il şeçilmiş bile yani yani 5yıl sonrasının ne olacagı beli olmayan yatırımı degil bugunun çok karlı bi yatırımıadn bahsediyoruz ama şuan türkiyede 1 tane hd tv var oda test yayınıda dogan gurubu canı sıkılıp şifreleyebilir yayda gözcü gazetesine yaptıgı gibi kanalı kapatabilir asıl dvb-s2 kartı 5 sonra ne olacagı belli olmayan bi kart tabi siz bu kartın üretimiyle ugraştınız için bugunun haberini atlamışşınız buda üretici bir firmanın nasıl kötü yönetildigii hakkında vahim sonuçlar doguruyor bu tavsiyeyi beyenmeyip kendi yolunuzda giderseniz hayır olsun deriz ne diyelim
beyazsoy

İleti aQUa » Per Nis 19, 2007 12:58 am

Sizini bizim gibi bilgi fakiri bir forumda niçin bulunduğunuzu anlayabilmiş değilim. Siz hem soru sormakta zorlanıyorsunuz hem de verilen cevapları iyi okumuyorsunuz.

1. Önümüzdeki 2-3 sene içinde DVB-S2 pek çok TV kanalının tercih edeceği bir sistem olacak ve bu kesin. DVB-S2 kartlarla hem DVB-S yayınlar hem de DVB-S2 yayınlar izlenebildiğinden herhangibir hata olması imkansız.

2. Videoguard şifreleme sisteminde daha çok embedded yani gömülü modülü olan uydu alıcılar kullanıldığını belitmiştim aynı konu başlığı altında "Tarih: Pts Nis 16, 2007 11:16 pm", yazımı okumamışsınız sanırım, sadece kendi sorduğunuz sorulara fazlaca konsantre olmanızdan kaynaklanıyor.
3. Bakanın ve rtük'ün DVB-T hakkındaki fikirleri ve planları bizi bağlayıcı nitelikte değil, DVB-T kart asla getirmeyeceğiz ve satmayacağız çünkü bu sistem frekans tahsisi için her ay aylık ödeme yapan ve yapabilen birkaç yerli kanalı dijital olarak izleme imkanından ötesini bizlere sunamayacaktır. Yani uydudan 5000 kanal izlemek yerine TRT yayınlarının 5 tanesini ve frekans tahsisi için para ödeyebilen reklam arası yayın yapan 10-15 kanalı izlemek, bir izleyici olarak beni tatmin etmez. Sadece Türksat uydusunu baz alırsak, uydudan dijital kalitede 190 adet TV kanalı ve yeni atılacak uyduyla beraber ileride bu sayı muhtemelen 250'yi bulacak bu kadar kanal izlemek varken, karasal yayından 18 veya maksimum 50-60 tane TV kanalı bana yetmeyecektir. Yabancı yayınların verilmesi ve ücretsiz dağıtılması ise uluslararası kurallara göre yasaktır.

Umarım tekrar cevap yazmadan önce verdiğim cevapları dikkatlice okursunuz.
aQUa
aQUa

İleti st1905 » Per Nis 19, 2007 1:09 am

beyazsoy yazdı:
aQUa yazdı:- Kimse size fırça atmadı,

anlamsız ego savaşı yapacak halim yok o cümleyi kime okutsanız dogru anlacaktır hatta sizde dogru anladınız bakın cevabınıza lig tv için "SigmaCAM+ veya Phoenix Programmır ile LIG TV yi izleyebilirsiniz " diyorsunuz ardından dsmart için " D-Smart'ın kartı varsa onu da izlersiniz. " diyorsunuz keşke gerçekleri çarpıtacagınıza düzgün cevap versediğiniz bizide boşuna ugraştırmasaydınız burdaki hatanızınızıda söyleyeyim d-smartın videgoard yöntemiyle şifrelendiğini bu işle ugraşmanıza ragmen bilmemeniz buda üretici için çok vahim durum tüketici için çok çok vahim
ikinci olarak bu kartı türkiyede satamazsınız çünkü bu ürünü alıp millet hangi kanalı izleyecek sizin zarar etmemeniz adına daha ekonomik olaan ve gelecegi parlak olan dvb-t kartlarını ürentemeniz şirketinizin gelecegi için makul olur çünkü karasal yayın başladı 18 kanal anten tv diye bi şirket kurdu 2 ay sonra istanbulda bu 18 kanalı izleyebilecegizi ki bakan ve rtük başkanı açıklamalarda bulundu 13 pilot il şeçilmiş bile yani yani 5yıl sonrasının ne olacagı beli olmayan yatırımı degil bugunun çok karlı bi yatırımıadn bahsediyoruz ama şuan türkiyede 1 tane hd tv var oda test yayınıda dogan gurubu canı sıkılıp şifreleyebilir yayda gözcü gazetesine yaptıgı gibi kanalı kapatabilir asıl dvb-s2 kartı 5 sonra ne olacagı belli olmayan bi kart tabi siz bu kartın üretimiyle ugraştınız için bugunun haberini atlamışşınız buda üretici bir firmanın nasıl kötü yönetildigii hakkında vahim sonuçlar doguruyor bu tavsiyeyi beyenmeyip kendi yolunuzda giderseniz hayır olsun deriz ne diyelim

Dvb-t nin ne oldugunu bilseydiniz bu sacama seye inanmazdiniz.Ayrica sigma dunku firma degil elbetteki hatalari vardir ama inanin Aqua bu piyasanin %90`inini cebinden cikartabilecek yetenege ve vizyona sahiptir.Ulkemizdeki kisir cikar cekismeleri yuzunden sigma ve aqua gibi sirket ve insanlar yipraniyor ulkemizin kaderi bu guzel bir urun veya hizmet uretmeye calisan herkese saldiriyoruz e bravo siz dvb-t yi gule gule kullanin 18 kanalinizi rtukun belirledigi sacma sapan kanallari ben ve benim gibi dusunenler 2000 kanal seyretmeye devam edecegiz hatta mpeg4 yayinlar cogalinca bu rakkam cok daha artacak.

Dvb-t nedir?Ne zaman ortaya cikmistir?

Yukaridaki sorularin cevabini bir arastirin ve Turkiye`ye bu teknolojinin 2007 yilinda gelmesini bir karsilastirin eger hala anlamazsaniz anlatacak kimse bulmak ta mumkun olmaz.

Dvb-t=copluk
st1905

İleti korayus » Per Nis 19, 2007 1:27 am

st1905 yazdı:Dvb-t=copluk

Herşey iyi güzel de yukarıdaki bu ifade beni rahatsız etti. DVB-T sayesinde yerel kanalalr daha kaliteli hale gelecek. Parazitler büyük oranda ortadan kalkacak. 2 yıl boyunca Londrada DVB-T yayını izledim ve DVD kalitesinde TV izlemenin keyfine vardım. Bu demek değildir ki DVB-T 720p veya 1080p yayınından daha iyidir. Fakat bu DVB-T nin çöplük olduğu anlamına gelmez. Doğru bilinçlendirmenin yanısıra yanlış bilinçlendirmemeye de özen gösterelim.

Saygılar.
Koray Üstüner
korayus

aQUa

İleti beyazsoy » Per Nis 19, 2007 2:36 am

dediğim gibi ego savasına girmeyecem benmı fazla bılıyorum sizlermi bunu zaman gostercek anlamsız bı yarış olcak bunun en ıyı cevabı zaman verecek
bakınız ik başta bana dsmart için bilgi vermedim dsmart lig tv diye bişey anladım ondan yanlış bilgi verdim dediniz bunun dogru olmadıgını yukardaki gösterdim soruyu dogru anlamıştınız yannız dsmartın nasıl bi şifreleme sistemi olmadıgını bilmediğiniz için kartı varsa izlenir dediniz sonra ben zateb videguardı izlenemdiğini yukarda belirtim neden okumuyorsunuz dediniz zaten bende yukardaki bilgilerinizle bana verdiğiniz bilgini çeliştiğini yazdım yanı bu konuda nekadar savunsanızda dikkatsizce siz davrandınız

2. bukadar bakan rtük başkanı 18 tane ulusal yayın yapan kanalın yönetici aptal hiç bişeyden anlamıyor siz dünyanın en bilginisiniz dvb-t ölü yatırım oldugunu savunuyorsunuz kısacası buna kargalar bile güvenir

3. dvb- sler 60 dolar civarındayken dvb-s 130 dolar civarda kim sadece mpeg2 izlemek için iki kat para veririr kanalın hdtv geçmesi ne 2 yıl nede5 yıl hala yeni kurulan kanallar mpe2 formatında yayına başlarken bzim kanal yöneticiler mepeg4 geçecek ki dunyada bu mumkun degil tamamıyla mep4 geçiç10 yılı bulur sizde o kartın artık turşusunu kurarsınız
alanlarda fantazi olsun diye alır

4. birde 2000 kanal izleyen sizlerede çok şaşıyorum nezam vakit buluyorsunuzda bu kanaları izliyorsunuz hayret :) o kadar kanalı izlemek buyuk marifet olur tebrik ederim. benim gibi fantaziye kaçmyanlar uyduyu almalarını sebebi yayınları net alamamaları ikincisi türkiyede insların buyuk çogunlugu kucumsediğiniz o 18 kanalı hatta sadece 7 buyuk kanalı izliyor 18 kanalın izlenme oranı yuzde 90 larda yanı sizin gibi yuzde 10 kişi diger 1982 kanalı izliyor yani böyle bi durumda uydu urunlarini onlara satar rahatlarsınız çokta ekonomik olur bizim konumuza gelirselk kalan 1982 kanalın 20 taneside hdtv tyarısından fazlasıda şifreli dunyadaki 10 kanalı izlemek için insalar sizin kartı alacak eger buna inanıyorsanız size eyvallah
5. birde frekans bedelinden bahsediyorsunuz zaten bu paraları illegal olarak belediyeler alıyor bu sistemle frekans kapasitesi 4-5 katına çokacagı için frekans bedeli düşecek uydudaki diger izlediğiniz ciddi yayın yapan kanalara karasal yayına geçecek çünkü maliyetler 4 5 kat düşük olcak hatta uydudan bile ayrılacaklar belediyelrde çevre kirliği frkansları bozuyor diye butun uyduları çöpe atacak yani kısacası dvb-t ye çöplük diyen arkaşın çanagı çöplüge gidecek geçmişler olur
beyazsoy

İleti aQUa » Per Nis 19, 2007 3:02 am

Sayın Korayus

Sizin de söylediğiniz gibi DVB-T herkes için çöplük değil, bugün analog TV yayınlarını izleyenler ve bu yayınları tatmin edici bulanlar için enteresan bir seçenek olabilir. Firmamız uydu yayınları üzerine odaklanmış ve bu konuda çalışma yapan bir firmadır bu nedenle DVB-T ile ilgili bir yatırım yapmayı en azından şimdilik düşünmüyoruz.

DVB-S veya DVB-S2 yerine DVB-T'de ısrar etmek, abaküs bilgisayardan daha işlevseldir veya onun kadar marifetlidir demekle aynı şey.

Sayın Beyazsoy,

Evet gerçekten haklısınız benim bu konulardan anlamadığımı ve yanlış bilgiler verdiğimi ispat ettiniz hem de gecenin bir yarısında, forumumuza yaptığınız katkılar ve verdiğiniz bilgiler için firma olarak teşekkür ederiz, üstelik de uykusuz kalıp saat 2.40 lara kadar bilgi aşılamaya çalışmanızı taktir ediyorum. Sizden tek ricam, bundan sonraki ispatlarınızı, fikirlerinizi, LigTV konusundaki kehanetlerinizi, diğer TV kartı ithalatçılarının forumlarında veya bilgisayar donanımı konularını işleyen forumlarda sürdürmeniz, böylece buradaki gibi birkaç kişiyi değil, binlerce kişiyi aydınlatma şansınız olur, orada size cevap verecek ve hatalarını yakalayabileceğiniz daha çok kişi bulabileceğinize inanıyorum.

Aynı konularda ısrar etmeniz durumunda, forumda gereksiz yazı kirliliği oluşmaması için sizi uzaklaştırmak durumunda kalacağım.
aQUa
aQUa

İleti beyazsoy » Per Nis 19, 2007 12:15 pm

beni düşünen bu nazik tavrınız için teşekür erim lakin benim için üzeülmeyin o vakitler benim normal vakitlerim ayrıca hakperes tavrınız ve benim hakllıgım kabul etmenizide taktir ediyorum bu yazınız firmanızın dogru yolda oldugunun bir göstergesi olarak görüyorum
inşallah bilgileriminden faydalanmışınızdır da diger müşterilerinize daha dogru çelişkisiz bilgiler veirsiiz en azından suanki tutumunuzu devam etirrip dövecek gibi degil nazik cevaplar verirsiniz.

tavsiyenize uyup dvb-t mi yoksa dv-2 tartışmlerına girmeyecegim ama bu tavsiyeye sizde uyup tartışma yacacak yorumlar yapmasaydınız keşke

diger forumlara yazmam konusundaki tavsiyenizi gerek yoktu heryerde bana yanlış yada çelişkili bilgiler veren üreticilerle aynı uslupta cevaplar veriyorum sizin tavsiyeleriniz beni daha yürekledi inanın sabahlara kadar cevap yazmaktan çekinmeyecegim :)

size yatırımlarınızda başırılar
beyazsoy

İleti st1905 » Per Nis 19, 2007 2:22 pm

Yani benim anlamadigim sey bu dvb-t olayini bu kadar savunuyorsunuz o zaman burda isiniz nedir?gule giule dvb-t ile mutlu bir yasam dilegi ile.

videoguard kartla izlenir nds kartlar mevcut ancak su an icin cw disinda yasal olmayan bir sekilde izlenemiyor

ilgili karta ornek skyitalia

Resim

d-smarta gelince sizin gibi bilgili insanlara kolaylik olsun diye "kanal dizilimli" built in nds modul ile calisan bir makinadan olusan tam size gore bir platformdur.Hic dusunmeden alin ve kullanin.

Aqua`ya laf atmadan once gidin su dvb-t yi bi ogrenin seyretmekle anlayamamissiniz londrada.Biraz da okuyarak anlamaya calisin sayin bilgili muhtesem insan. :lol:

not:Dvb-t icin satilacak olan cihazlar ki cogu tuketicinin cihazi bu yayinlar icin uyumlu degil yani (plasma,lcd.. olmayanlar)bu yeni cihaz alinacak anlamina geliyor.Dvb-t cihazlar `a 20-30 baskalari trafindan secimis kanal(rtuk,telekomunikasyon kurumu) icin para verecek olanlara Allah akil fikir versin baska hicbirsey soylemiyorum.
st1905

İleti beyazsoy » Per Nis 19, 2007 4:23 pm

madem dbs-t için sayfa açıldı dvbs-t nin uydudan farkı
türkiyede insanların izledi minumum yuzde 90 izlenme paylarına sahip kanlar mevcut
zaten bi firma karasal yayın yapmayıp uyduyu tercih ediyorsa parası olmayan kanalardır onlarında kaliteli yayınlar yapacakların hiç zanetmiyorum bu iş para işi
bir anten sorunu yok kışın kar yada yamurlu havada çıkıp çanagını temizlemek zorunda kalmıyacaksın
uydu antenın kar yadıgında kısa devre yapma gıbı derdiniz olmuyacak
taşındınızda çanak sokme gıbı derdınız olmayacak gereksız parayı çanaga yatırmıyacaksınız zaten çanagının kurulum parasına dvb-t kartları yada modulleri alınacak

en buyuk artısı arabanızda sevdiğiniz dizileri kaçırmadan izleyebileceksiniz

ve en onemlısı evınızın onunda çırkın mı çırkın çanaklardan kurtulacaksınız bayanlar ıcın en buyuk artı

uydunun tek artısı gerksız yuzlerce kanal barındırması gereksız ve ızlenmeyen ucuz kanalar

yok ben fantezi seviyorum yuzlerce kanalım olmadana uyuyamam dıyorsanız uydu tam sıze gore
beyazsoy

İleti korayus » Per Nis 19, 2007 7:03 pm

st1905 yazdı:Aqua`ya laf atmadan once gidin su dvb-t yi bi ogrenin seyretmekle anlayamamissiniz londrada.

Sayın ST1905,
Lafım AQUA ya değil sanaydı. Dikakt edersen aqua ile bir alıp veremediğim yoktu. Dilersen takrar bir gözden geçir.
DVB-T nin ne olduğunu biliyorum ve çöplük demenize anlam veremedim sadece.

DVB-T ile 4.98 Mbit/s den 31.67 Mbit/s a kadar veri akışını 8MHz aralıklarla izlemeniz mümkündür. Daha iyi anlayabilmeniz için örnek söyleyeyim: Normalde 4-5 SD yayını toplam 20 Mbit/s lik bir alanı işgal eder. Buna göre DVB-T için SD yaına göre 6 kat daha kaliteli diyebiliriz.

Kaldı ki DVB-T2 nin duyurusu da Haziran 2006 da yapıldı.

Şimdi size sorum, iddia ettiğiniz gibi DVB-T = Çöplük demenizin sebebi nedir? Bunu açıklayabilirmisiniz? Neye dayanarak bu kanyıya vardınız bizi aydınlatırsanız memnun olurum.

Saygılar.
Koray Üstüner
korayus

Sonraki

Kullanıcılar Arası Sohbet

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir