TNR Sorunu

SkyStar3 USB 2.0 Hakkında Herşey Sürücü Güncellemeleri, Modül Dosyaları, Yazılımlar.

Yetkili: aQUa, lokosit

TNR Sorunu

İleti ceza274 » Pzr Şub 12, 2012 9:44 pm

Merhabalar hocam kolay gelsin. Tnt kanalının frekansını herşeyini giriyorum fakat program 1 diye başlayıp 27 ye kadar giden kanal buluyor ve bunlarda görüntü ve ses yok. Tnt yi nasıl bulucam? Bu durum nedir acaba?
ceza274

Re: TNR Sorunu

İleti aQUa » Pts Şub 13, 2012 2:48 pm

Tek bir kanalın çıkmaması veya tek bir transponderdaki kanalların çıkmaması gibi bir sorun genellikle anten kaynaklıdır.
Çünkü TV kartları LNB'ye gönderdikleri sinyallerle yayın bandını dört bölüme ayırırlar.

1. 10700-11700 Dikey Alt Band Yayınlar
2. 10700-11700 Yatay Alt Band Yayınlar
3. 11700-12750 Dikey Üst Band Yayınlar
4. 11700-12750 Yatay Üst Band Yayınlar

Yani karttan kaynaklı bir problem varsa sizin 3. sırada yer alan 11700-12750 arasındaki Dikey yayınların hiçbirini alamıyor olmanız gerekir, Eğer LNB polarizasyonu (Açısı) iyi ayarlanmamışsa mesela Yatay yayınlara göre tüm Dikey kanallarda belli bir sinyal düşüklüğü olması gerekir. Ayrıca çift çıkışlı LNB kullanıyorsanız yani bir uydu alıcı ve bir TV kartı aynı anda çalışıyorsa LNB'deki geçirgenlik hataları zaman zaman yukarıdaki bantlardan birine geçmenize engel olabilir. Bunu da TV'yi çalıştıran uydu alıcıyı fişten çıkardıktan sonra TV kartınızı kontrol ederek anlayabilirsiniz.
aQUa
aQUa

İleti ceza274 » Pts Şub 13, 2012 7:17 pm

hocam dediğinizi yaptım fakat bulmuyor. uydu alıcıyı kabloları anteni yeni ayarlattım ve cihazlarda problem yok. Genelde dikey yayınlarda problem yaşıyorum fakat hiç dikey yayın da alamıyor değilim.
ceza274

İleti ceza274 » Sal Şub 14, 2012 10:03 am

türksat'ın otomatik güncelleme frekansını da giriyorum orada da kanal bulamıyor.
ceza274

İleti aQUa » Sal Şub 14, 2012 11:34 am

İşte belirttiğiniz gibi dikey yayınlarda problem yaşıyor olmanız bu kanalın çıkmamasına sebebiyet veriyor, Vertical Horizontal LNB açısı düzeltilirse tüm sorunlarınız ortadan kalkacaktır. Yukarıda da belirttiğim gibi TV kartlarının tek bir kanalı veya frekansı almama gibi bir lüksü olamaz.
aQUa
aQUa

İleti ceza274 » Sal Şub 14, 2012 7:12 pm

peki o açıyı nasıl düzeltebiliriz ?
ceza274

İleti aQUa » Sal Şub 14, 2012 9:47 pm

Anten bilgisayar ekranını gören bir konumda ise veya bunu sağlayabilirseniz, milimetrik oynamalarla LNB açısını değiştirip sinyal seviyesini yükseltebilirsiniz, tabi bunu hem yatay hem de dikey kanallar optimum sinyal seviyesini yakalamanız gerekecektir.
aQUa
aQUa

İleti ceza274 » Çar Şub 15, 2012 1:06 am

normalde sinyal seviyesi zaten 90'larda. tnt kanalında ve türksat otomatik güncellemede sinyal çıkmıyor. diyelim ki dediğinizi yaptım, anlık sinyal görüntüsü alabilirmiyim tv kartından?
ceza274

İleti aQUa » Çar Şub 15, 2012 1:21 pm

Sorularınızdan anladığım kadarıyla size ürünün bozuk olduğu konusunda bir saplantı hasıl olmuş bu durumda da ben artık bu gereksiz ve mantıksız sorularla zaman harcamak istemiyorum. Zaten yardım ettiğim konu ve çözülmesi gerekli problem sizin anteninizden kaynaklanıyor ve bunu düzeltmek veya bunun düzeltilmesi için yardım etmek benim sorumluluklarımı kapsamıyor. Herhalde Next firmasından uydu alıcı aldığınızda bazı kanalları çekmezse evinize gelip gelip anteninizi düzeltmezler.

Bu durumda iki seçeneğiniz;
1. Ürünü alırsınız, kısa devre problemi veya uydu alıcı ile ortak kullanım olmayan bir yere arkadaş veya akrabanıza götürürsünüz, varsa dizüstü bilgisayarınızda veya oradaki bilgisayarda TNT mi TNR mı bilemiyorum artık, kanalın çekip çekmediğini test edersiniz.

2. İstanbulda yaşıyorsanız firmamıza telefon edersiniz, ürünü getirirsiniz, hangi kanalı ve kanalları görmek istiyorsanız gösteririz böylece problemin nereden kaynaklandığını tam olarak tespit edersiniz.

Bunların dışında da yapabileceğimiz bir yardım bulunmuyor en azından düşünüş tarzınız size yardımcı olmamızı güçleştiriyor.

Bizimle ve ürünümüzle ilgili bir problem olmamasına rağmen gerekli bilgileri verdiğime inanıyorum. Sizin anteninizde problem olması benim sorumluğumu kapsamıyor. Rahatlıkla sorun sizin antende düzelttir derdim başka da açıklama yapmazdım. Sinyal olmayan frekansta ürünün kanal bulmasını beklemek size normal geliyor mu? Sinyal yoksa ürün nasıl kanal bulsun? Eğer verdiğim bilgilere güvenmiyorsanız, kartın bozuk olduğu konusunda bir saplantınız varsa, o halde soru sormanıza da gerek yok, sonuç olarak yalan söylüyoruz o zaman. (insanlar karşılarındakini kendileri gibi düşündüğünü ve hareket ettiğini sanırlar.)
aQUa
aQUa

İleti ceza274 » Per Şub 16, 2012 2:53 am

cihazın problemli olduğunu söylemedim ve bunu ima etmek de istemedim. Siz bu kanıya nereden varıp beni saplantılı yaptınız? benim anlamadığım receiver'in bulduğu kanalı benim bulamamam. Bende az çok bu işi yapıyorum sayılır o kadar da cahil değilim(baz istasyonu bakım-onarımcısıyım). ben sadece bi sorunumu sizinle paylaşmak ve alabileceğim bir yardım varsa almak için yazdım. Bu şekilde hakaret derecesine varan cevaplar yazacağınızı bilsem emin olun yazmazdım. İyi geceler...
ceza274

SkyStar3 DVB-S USB 2.0

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir