Satfinder kullanmak

SkyStar3 PCI Rev. 1.0 & 2.0 Kartları Hakkında Herşey Sürücü Güncellemeleri, Modül Dosyaları, Yazılımlar.

Yetkili: aQUa, st1905

Satfinder kullanmak

İleti gmznc » Per Eyl 06, 2007 7:03 pm

Satfinder ile çanağı ne kadar ayarlanabiliyorsa ayarlama yaptım. Sonra progdvb den sinyal seviyelerine baktım. Satfinder takılı iken sinyaller daha fazla iken satfinder çıkartıldıktan sonra ise sinyal seviyelerinin düştüğünü gördüm. Bu durumun sebebi nedir? Merak ettiğim için soruyorum. Acaba bu voltajtan mı kaynaklanıyor, yada bu basit satfinderlar ile sinyal bulmak tv kartıma zarar verebilir mi
gmznc

İleti aQUa » Per Eyl 06, 2007 7:53 pm

Sorunuz basit görünmekle birlikte bir çırpıda açıklanabilecek kadar basit değil. Soruyu sorarken verdiğiniz bilgilerde bazı eksiklikler olabilir.

SatFinder ile beraber kullanıldığında sinyalin daha yüksek olduğunu belirtmişsiniz bunun sebepleri şunlar olabilir.

A. SatFinder kullandığınıza göre uydu kablonuz iki parça ve ekli yada satfinderı devreye soktuğunuzda başka bir kablo aracılığı ile ayarlama işlemini yapıyorsunuz.

-. Kablonuz ekli ise ve SatFinder'ı araya koyduysanız, kabloyu birleştirmek amacıyla kullandığınız ek parçada veya konnektörlerin birleşme noktalarında oksitlenme sebebiye sinyal kaybı olabilir.

-. Eğer SatFinder'ı devreye sokmak için ayrı bir kablo kullanıyorsanız diğer kullandığınız uydu kablosunun efsafı düşük olabilir veya ezilme kırılma gibi sebeplerden iletimde kayıplar yapabilir.

B. Kullandığını SatFinder'ın amplifier özelliği yükseltici özelliği olabilir veya ProgDVB gibi yazılımlar arada başka bir aygıt olduğunda sinyal seviyelerini olduğundan farklı gösterebilir.

Not: Bozuk SiteFinder cihazlarının LNB ve uydu alıcı bunlara dijital TV kartları da dahildir hasar verdiğini birçok kaynaktan işitiyor ve okuyoruz, genellikle SatFinder tipi cihazlar anten ayarlamadan çok ismi üzerinde uyduyu tespit edip bulmaya yarayan aygıtlardır, anten ayarlarını sadece ProgDVB sinyal seviylerini büyük ekranda açarak kolayca yapabilirsiniz ancak gözden kaçırılmaması gereken en önemli nokta, en son yapılan LNB ayarının hem Vertical (Dikey) hem de Horisontal (Yatay) yayınlarından maksimum ve eşit düzeyde verim alınacak şekilde ayarlanmasıdır.
aQUa
aQUa

İleti gmznc » Sal Eyl 25, 2007 4:32 pm

Bu durumun sebebi ikinci şık olabilir, ama satfinder kullanırken tv kartı kabloya gönderdiği voltajı artırıyor ve bunun sonucunda da sinyal seviyelerinin yükselmesine neden olabilir diye düşünüyorum.Kablom parçalı değil ve satfinder' ı lnb' ye bağlayan kablo diğer kablodan(dıştaki telleri de bakırdan) çok daha az kaliteli Kablomun uzun oluşunan dolayı (47 m) sinyal kayıpları çok oluyordu 35 - 40 transponderi yakalayamıyordum. ama bu haldeyken bile satfinder' i kullanınca bu sinyal alamadığım transponder' lardan sinyal gelmeye başladı. ve otomatik taramada bu kanallar çıkıyordu.mesela 12731,V,3333 gibi düşük sinyal kalitesi olan transponderlarda kanal ortaya çıkıyordu. sonra tabiki satfinder ı çıkarmam gerekti. Ama şu kabloyu biraz kısaltayım dedim. sarımlı halde olan 12 metre kadar bir fazlası vardı. onu kesince sinyal seviyeleri inanılmaz arttı bu haldeyken satfinderi taktım sinyal fevkaladenin fewkinde oldu en düşük level 78 ' e çıktı. Ama kablo uzunluğu sinyal seviyesinde çok önemli olduğunu anladım.

Paylaşmak amaçlı yazıyorum. Herhangi bir sorun yada problem yok
gmznc

İleti aQUa » Sal Eyl 25, 2007 7:52 pm

Kablo uzunuğu etkili olur tabi, 10-30 metre arasındaki kablo uzunluğu uydu yayıncılığında norm'dur, 30 metrenin üzerindeki mesafelerde kayıplar daha çok artar. Yine de sizin belirttiğiniz gibi kablodan 5-10 metre kesmenin ve kabloyu kısaltmanın bu kadar çok farketmemesi lazım, büyük kayıplar olması kablo kalitesinin iyi olmadığının göstergesidir.
aQUa
aQUa

Skystar3 DVB-S PCI Rev 1.0 & 2.0 (Xilinx Spartan Chipset)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir