4 çıkışlı lnb(next marka) ile yayınları alamıyorum neden?

SkyStar3 PCI Rev. 1.0 & 2.0 Kartları Hakkında Herşey Sürücü Güncellemeleri, Modül Dosyaları, Yazılımlar.

Yetkili: aQUa, st1905

4 çıkışlı lnb(next marka) ile yayınları alamıyorum neden?

İleti serseri2560 » Sal Arl 08, 2009 10:06 pm

merhaba ben 4 çıkışlı next marka lnb kullanıyorum fakat 3-5 kanal dışında yayın alamıyorum.daha önce tek çıkışlı lnb vardı sorunsuz yayın alabiliyordum fakat şimdi yayın alamıyorum aynı yere recever bağlıyorum cam gibi çekiyor.bu sorunumu nasıl çözerim.
teşekkürler
serseri2560

İleti aQUa » Sal Arl 08, 2009 11:47 pm

Öncelikle kartınız Rev 2.0 ise bunların garantisi yaklaşık olarak 1 yıl kadar önce bittiğini hatırlatırım, eğer kartınızı yeni aldıysanız veya aldığınız süre iki yılı geçmediyse ürününüz Rev 3.0'dır ki o zaman da konu başlığını yanlış yere açmışsınız bu durumda da konuyu doğru bölüme açmanız forumun amacı ve işleyişine katkıda bulunacaktır.

Ürünün garanti süresinin dolmuş olması ürüne destek vermediğimiz anlamına gelmemelidir, sadece hatırlatma olarak yazdım.

Şimdi gelelim probleme, anladığım kadarıyla evinizde birden fazla uydu alıcı bulunduğu için yada ayrıca uydu alıcı kullanmaya başladığınız için tekli LNB'nizi, 4 lü ile değiştirmişsiniz.

Kullandığınız ProgDVB gibi yazılımları Download Merkezimizden indirdiğiniz son versiyonları kullandığınızı varsayarak.

1. LNB'yi kendiniz taktıysanız polarizasyonunun doğru olması çok önemli eğer polarizasyon açısı yanlış ise uydu alıcılar nispeten daha çok kanal bulabilir ancak Dijital TV kartları kesin ve mükemmel polarizasyon açısına ihtiyaç gösterirler. LNB'yi bu işi bilen bir anten montajcısı elindeki spaktrum cihazı ile ayarladıysa bu seçeneği atlayınız.

2. Satın almış olduğunuz LNB arızalı olabilir,
a. 4'lü LNB aldığınıza göre TV kartı da dahil en az 3 uydu alıcı kullanıyor olmalısınız aksi taktirde 2 çıkışlı LNB kullanmanız yeterli olacaktı. LNB'nin bozuk olup olmadığını anlamak için TV kartı haricindeki tüm cihazların ya fişlerini prizden çekin yada anten kablolarını çıkarınız, sadece SkyStar3'ün kablosu takılı kalsın ve kanal arama işlemini tekrarlayın, aşağı yukarı tüm kanalları buluyorsa programı kapatın.

b. Uydu alıcılardan birinin uydu kablosunu kablosunu bağlayıp yayın almaya çalışın, uydu alıcıyı çalıştırıp yayın aldığınızda, SkyStar3 kartındaki yayın kayboluyorsa ve uydu alıcıda yayın izlerken SkyStar3 ile kanal taraması yapıldığında yine 10-15 kanal buluyorsa LNB'niz kesinlikle bozuktur. Fazla uzun süre çalıştırmadan hemen programı kapatın çünkü hem SkyStar3 hem de bilgisayarınız büyük risk altındadır.

c. Sizin yaptığını test ise geçersizdir, büyük ihtimalle başka hiçbir cihaz bağlı değilken LNB'nin diğer ucuna bağlı olan uydu alıcıyı söküp doğru düzgün çalışmadığına inandığınız SkyStar3'e bağlı olan ucu çıkarıp taktınız.

Dört tane çıkışı olan ve bağımsız dört LNB'niz varmış gibi çalışması gereken LNB'de bir uçtan diğerine geçirgenlik var yani bağımsız çalışmıyor demektir. Bu durum sadece ülkemizde satılan 2 li ve 4 lü LNB lerde çok rastlanan bir durumdur.

Eğer yaptığınız testte LNB bozuk çıktıysa vakit geçirmeden aldığınız yere götürün ve yeni bir LNB ile değiştirmelerini talep edin. Aslında Türkiye'de bu işleri çok küçümsüyoruz, kimsenin sorumluluk aldığı yok, örneğin bozuk LNB nedeniyle, bilgisayarınızın anakartı yansa veya TV kartınız bozulsa kimse sorumluluk almaz. Eh bozukmuş sağlamını alın derler, bilgisayar da yanmışsa onu da bilgisayarcıya götürün derler.
aQUa
aQUa

Skystar3 DVB-S PCI Rev 1.0 & 2.0 (Xilinx Spartan Chipset)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir