Donma ve Görüntüde Kesilmeler

SkyStar3 PCI Rev. 1.0 & 2.0 Kartları Hakkında Herşey Sürücü Güncellemeleri, Modül Dosyaları, Yazılımlar.

Yetkili: aQUa, st1905

Donma ve Görüntüde Kesilmeler

İleti sanality » Cum Ekm 02, 2009 11:20 am

skystar 3 tv kartım var ancak turksat uydusunda tam bir verim alamadım görüntülerde sürekli donma ve takılmalar oluyor bununda codec ayarlarından kaynaklandıgı sanıyor. ekran kartım ati cipsetli buna en uygun codecler hangileridir??şimdiden teşekkürler.
sanality

İleti aQUa » Cum Ekm 02, 2009 8:25 pm

Her kesinti ve donmanın sebebi codecler değildir, yayını sağlıklı şekilde alıp alamadığınızı bilemiyorum sinyal seviyeleriniz düşük ise önce anten veya LNB ayarını yaptırmanız faydalı olabilir, CD'deki ve sitemizden indirebileceğiniz ProgDVB'lerde codec sorunu yoktur.
aQUa
aQUa

İleti sanality » Cmt Ekm 03, 2009 9:16 am

dvbdream 1.4i kullanıyorum sinyal seviyesinde problem oldugunu sanmıyorum %91 seviye var.codec ayarlarını yaparken donma problemi ortadan kalkıyor ancak dvbdream hata veriyor ve kapatılmak zorunda kalıyor.bu problemin cogunlu türksatta doğuş grubunda oluyor diğer kanallarda ise nadiren.
sanality

İleti aQUa » Cmt Ekm 03, 2009 11:23 am

%91 sinyal seviyesi oldukça yüksek ancak bu her kanalda aynı sinyal seviyesinin yakalanacağı anlamına gelmez, Türksat uydusunda farklı trnaponderlar var bunların bazıları dikey bazıları yatay polarizasyon ile yayın yapmaktalar, problem codec sorunu olsa bazı kanalları iyi bazı kanalları kötü göstermez, istisnasız her kanalda problem yaşamanız gerekir.
aQUa
aQUa

İleti sanality » Pzr Ekm 04, 2009 7:35 pm

bu bahsettigim kanalda zaten %91 seviye var sinyalde. kodec ayarlarını yapıyorum donma devam ediyor ancak önüne dvbdream den tarama sayfası açtıgımda donma problemi gidiyor daha sonra ekrana tıkladıgım zaman tekrar aynı prblem yaşanıyor yada kanal değiştirdigimde aynı problem var sorun nerde hala anlamış değilim. ancak benim kanaatım codeclerde sinyalde problem yok defalarca kontrol ettim sorun olsa zaten hiçbir şekilde göstermez.ekran kartını değiştirdim nvidia chipsetli ekran kartı taktım yine aynı problem devam ediyor.pc p4 3,2 ghz 2,5 gb ram var.sorunu bi şekilde çözüme ulaştırırsak sevinirim.
sanality

İleti aQUa » Pzr Ekm 04, 2009 9:39 pm

Konunun TV kartı ile ilgili olduğunu düşünmüyorum, temiz format atıp o şekilde deneyin.
aQUa
aQUa

İleti sanality » Pzr Ekm 04, 2009 10:26 pm

format attım herşeyi denedim tv kartında problem olabilirmi dyecegim ama diger kanalları göstermemesi gerek bu defada
sanality

İleti aQUa » Pts Ekm 05, 2009 11:26 am

Prensip olarak TV kartına arızalı diyebilmemiz için tüm kanallarda problem olması bahsettiğiniz şekilde kesilme ve donma gibi durumlarla karşı karşıya kalmanız gerekir, aynı şekilde anten ayarlarında bir problem olsa tüm Horizontal yayınları izleyememeniz gerekirdi.

Filtreler normalde problem yaratmazlar ancak kullandığınız işletim sistemi Vista veya Windows7 ise bu işletim sistemleri, yazılımları yüklerken beraberindeki filtreleri direk olarak register etmezler ve yüklenmelerini engellerler, bunun için kullanıcı denetimi mutlaka kapatılmalı ve yazılımlar o şekilde yüklenmelidir. Karşı karşıya kalınabilecek tek filtre problemi de bundan ibarettir bunun dışında standart yazılımların yüklenmesi sonucunda filtre problemleri ile karşılaşılmaz, bu durumun tek istisnası ise CD'deki otomatik kurulumlar haricinde yüklenen ProgDVB veya alternatif yazılımların yeni versiyonlarının yüklenmesi ve bilgisayardan kaldırılmasıdır.

Bahsettiğiniz problem sadece Horizontal kanallarda meydana geliyorsa ki Doğuş grubu 11054 ve Horizontal (Yatay) pozisyondadır, diğer yatay pozisyondaki kanallarda da benzer problemler olup olmadığını araştırın, yatayların bir kısmında veya çoğunda benzer problemler varsa problem F konnektörlerin oksitlenmesi veya gevşemesinden kaynaklı olabilir, genellikle bu gibi durumlardan Horizontal yayınlar daha çok etkilenir gerekli görülürse F konnektörlerin değiştirilmesi gerekebilir, uydu kablosunun aşırı bükülmeler ve kapı altından veya pencereden geçişlerinde ezilmeler varsa yine aynı şekilde bazı yayınların alınmasında ciddi problemler oluşturabilir, kablonun tamamen değişmesi gerekebilir.

Aynı şekilde ürünün CD'sinde ve kitapçığında anlatıldığı şekilde yağışlı hava şartlarından LNB DiSEqC veya bağlantı noktalarının izole edilmemesi kartın sürekli olarak yarı kısadevre durumunda çalışmasına yol açacaktır ki bu durum da kartın çalışmasında sizdekine benzer problemler yaratabilir. Eğer bu tipte bir kısa devre problemi varsa kart bir süre sonra tamamen yanacaktır.

Aşağıdaki dokümanı okuyup bir aksaklık varsa gerekli düzeltmeleri yapınız.
http://www.skystar3.com/Doc/01-01SkySta ... vreler.pdf
aQUa
aQUa

İleti sanality » Sal Ekm 06, 2009 9:21 am

kablo uçlarını ve kontektorleri değiştirdim.diseqc kullanmıyorum LNB yi değiştirdim yeni bir LNb taktım bütün herşeyi kontrol ettim bu yaşadıgım problem dvbdream de star tv,kanald, euro d, show(doğu) kral tv,cnnbc-e,e2 gibi kanallarda bu donma sorunu var dediğim gibi donma sorunu olan kanalı açıp onde tarama sayfası açtıgım zaman sorun kalkıyor. progdvbde ise bu saydıgım kanallarda sinyal seviyesi %3 civarinda diger kanallarda sorun yok.uydu sistemini normal bir receiverle denedim hiçbir problem yok.
sanality

İleti aQUa » Sal Ekm 06, 2009 2:40 pm

En baştan sinyal kalitesini sinyal seviyem çok yüksek şeklinde belirtmek yerine kalite %91 seviye %3 şeklinde ifade etseydiniz bu kadar yazı yazmamıza gerek kalmayacaktı, siz de masraflar yapıp LNB ve konnektörleri değiştirmek zorunda kalmayacaktınız.

Problem sadece iki sebepten kaynaklanabilir,

1. LNB nizin antenin odağına tam bakmıyor,
2. Anteniniz hafif aşağı düşmüş olabilir,

Yukarıdan hafif çekerek kontrol edin, sinyal seviyesi yükseliyorsa vidaları gevşetip doğru konumda tekrar sabitlemeniz gerekecektir. %35'in altındaki sinyal seviyeleri ile sağlıklı yayın almak mümkün değildir. Sinyal seviyesi yükselmiyorsa bu defa LNB'nin tam olarak odağı görmesini sağlamak zorundasınız.
aQUa
aQUa

İleti sanality » Sal Ekm 06, 2009 4:10 pm

şimdi ben yanlış anlarmış olabilirim.dvbdreamda %91 seviye var sinyalde bir problem yok ancak görüntüde donma var ancak anlattıgım gibi dvbdreamde tarama sekmesini tıklayıp açtıgımda sorun ortadan kalkıyor yani burdan anladıgım sinyal seviyesinde sorun olmadıgı.progdvb de ise bu bahsettiğim kanallarda sinyal seviyesi %3 diğerlerinde herhandi bir problem yok.ayrıca bu sistemi normal bir receivera bağladıgımda butun kanallar normal. benmi yanlış biliyorum tam bir açıklıga bağlayamadık bu konuyu
sanality

İleti aQUa » Sal Ekm 06, 2009 8:37 pm

Normal receiver ile TV kartını birbirine karıştırmamak lazım, dediğim gibi anten ayarını düzeltirseniz ProgDVB'de de kalite ve sinyal seviyeleri 90 lara vuracaktır.
aQUa
aQUa

İleti sanality » Çar Ekm 07, 2009 4:18 pm

öncelikle sorunumu hallettim sorun codeclerden dolayı ve sorunu çözdüm.ilgilendiginiz için teşekkürler iyi çalışmalar.
sanality

İleti aQUa » Çar Ekm 07, 2009 4:30 pm

Mutlaka codec sorunuydu buna hiç şüphe yok, bu codecler öyle acaip yazılımlar ki bir kanalda problem yaratırken diğerinde yaratmazlar.

Bundan sonra bizim yetersiz kaldığımız noktalarda sizin engin bilgi birikimi ve tecrubelerinizden yararlanmak isteriz.
aQUa
aQUa

İleti sanality » Cum Ekm 09, 2009 1:04 pm

Sayın aQUa;

Öncelikle bir site yöneticisi olarak size bu iğneleyici sözleri yakıştıramadım sizi kınıyorum. Sonuçta burası bir forum her konuyu bir çözümü varsa tartışarak bulunur yanlış düşünüyorsam söyleyin. Benim sorumunu çözemediniz ancak ilgilendiğiniz için gayet memnum kaldım diyebilirim bu siteden.Söylediğiniz herşeyi yaptım ama hiçbir sonuç elde edemedim problemimi tekrar söyleyeyim Dvbdreamda donma sorunu var bazı kanallarda skystar3 kartıyla.sizin en son cevabınız tv kartı ve receiverların farklı sistemde çalıştıkları.aynı sistemi hiç değiştirmeden technisat skystar2 kartıyla denemelerim sonucunda hiçbir problemle kartılaşmadım şayet benim düşüncem;skystar3 tv kartı bozuk olsa diğer kanallardada bu sorun yaşanması gerek yanlış düşünüyorsam düzeltin.sonuçta skystar3 tv kartını uzun denemeler sonucunda dvbdreamda codec problemini çözdüm diyebilirim kimseyi inandırmak gibi bir gayem yok sonuçta burası bir forum bir konu açıldığı taktirde olmlu yada olumsuz bir çözüm bulunması gerek.
sanality

Sonraki

Skystar3 DVB-S PCI Rev 1.0 & 2.0 (Xilinx Spartan Chipset)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir