Yeni Kart Yeni Sorun

SkyStar3 PCI Rev. 1.0 & 2.0 Kartları Hakkında Herşey Sürücü Güncellemeleri, Modül Dosyaları, Yazılımlar.

Yetkili: aQUa, st1905

Yeni Kart Yeni Sorun

İleti proweblabs » Per Haz 24, 2021 12:01 pm

AMD 6 çekirdekli işlemci
12 gb RAM
ATI Radeon HD 6800 Ekran Kartı

91 yılından beri bilgisayar kullanıyorum. Bilgisayarların yazılım ve donanım kısımlarına hakimim. Teknik olarak ta bilgisayarlarla çok ilgilendim.

3-5 ay önce Mert-er 120 cm çanak, 2'li swithc Hiremco ve Rençber tam bakır kablo aldım. Kabloyu koruyucu plastik ile aşağıya indirdim. Aynı zamanda 60 cm bir çanak daha var. Bu ikisi sadece bana ait. 120 cm ile Astra 19,2, 60 cm ile Türksat izliyordum.

15 yıl kadar Technisat Skystar-2 DVS-S tv kartı kullandım. Hala da sağlam durumda. Harika bir kart yapmışlar. Ancak en son uydu yayın tekniklerini desteklemez oldu. Standart HD yayınları da alabiliyordu. Farklı teknik altyapı kullanan kanalları almıyordu. ProgDVB kullanıyordum. Ancak DVB Dream de kurulu durumda. Elecard'ın en son codecleri ve diğer bazı codecler mevcut.

Sigma DVB-S2 tv kartı aldım. 2 gün boyunca uğraştım. ProgDVB'nin birkaç farklı sürümünü kurup denedim. ProgDVB için gereken son .NET eklentisini de yükledim.

1. ProgDVB ile yaşadığım sorunların aynısını DVB Dream ile de yaşadım.
2. Kanal taramada Astra'yı bazen buluyor bazen de Türksat kanallarını getiriyor. Yakaladığı bir zamanda kanal taratması yaptım ve yedekledim.
3. Kanal geçişlerinde çok fazla parazitlenme yapıyor.
4. Canı isterse Astra kanallarını açıyor, canı istemezse açmıyor.
5. Birçok kanalda takılıp kalıyor ve hatta program bile kilitleniyor. Yani basmıyor. Bilgisayarda sıkıntı yok.

Teknik destek veren arkadaşı aradım ama o da "donanımsal sorun" deyip geçti. Donanımsal sorun olsa Technisat ta çalışmazdı. "Her cihazda farklı sorunlar çıkabilir" diyor. Bu kadar hassassa ne diye satıyorsunuz o zaman? Kartın keyfini mi bekleyeceğiz? Sorun kesinlikle kartın kendisinde. Hiç anlamıyor olsam "olabilir" diyeceğim. Ama bu kart sorunlu. Paketleri de açtım. Bir de "acaba düzeltebilir miyim" diye iade etmek te istemiyorum. Çünkü şu zamanda fazla bir alternatifimiz yok maalesef.

Ciddi ve çözüm odaklı önerileriniz varsa çok sevinirim. Aynı şeyleri söyleyecekseniz bir şey yazmasanız da olur. Teşekkür ederim.
proweblabs

Re: Yeni Kart Yeni Sorun

İleti aQUa » Sal Eyl 07, 2021 7:01 pm

Konuyu yanlış bölüme açmışsınız.
Kartın bildiğimiz kadarı ile herhangibir hassasiyeti yok, ürünü kullanan 600'den fazla kullanıcı mevcut, bu kadar sorunlu bir ürün olsa bu ürünü satmamıza imkan olmazdı. Her kartın kendine has özellikleri artı ve eksileri var. Bunları birçok forumda müşteri beğenileri veya şikayetlerinde okuyabilirsiniz. Sisteminizin performanslı olması, yeni olması yeni yayın tekniklerinde belli avantajlar sağlayabilir örneğin 4K yayın izlenmesinde, bununla birlikte bir kartın mevcut sisteminiz ile uyumlu veya uyumsuz olması sonradan eklenen herhangibir kartın kusuru değil doğrudan doğruya anakartın sorunudur.

1. Anlattığınız ve anladığım kadarı ile şikayetiniz uydu seçiminde problem yaşamanız gibi görünüyor, kabloları tek tek ve direk taktığınızda bir sorun yok ise ve gerek Astra gerekse TürkSat uydularındaki kanalları buluyorsa sorunun kullandığınız DiSEqC'den kaynaklı olabilir. Kartın gönderdiği sinyalleri DiSEqC sviç'in tam olarak algılayamaması veya seçememesi ile alakalı olabilir.

2. Eğer yayın aldığınız LNB'lerin birden fazla girişi varsa ve aynı zamanda evinizin başka bir yerine bağlı çalışan bir uydu alıcı cihaz tarafından da kullanılıyor ise bazı LNB'lerde çok rastlanan belli bir bantta ve polarizasyonda kilitlenme durumu yaratıyor olabilir. Bu gibi durumlarda bozuk olarak nitelendirdiğiniz Sigma Digital HD, örneğin sürekli belli bir frekans aralığındaki ve polarizasyondaki kanallara kilitlenecek ve diğer frekanslarda sinyal alamayacaktır.

3. Bazen bağlantı elemanlarının (F konnektörlerin) zamanla okside olması da kart tarafından gönderilen sinyallerin DiSEqC veya oradan LNB'ye ulaşmasında sıkıntı yaratabilir.

Tavsiyeler;
Öncelikle uydulardan tek tek ve direk olarak karta bağlamak sureti ile yayın almayı deneyin, her iki uydudaki bütün kanalları eksiksiz alıyorsanız, bağlantı elemanları ve DiSEqC sviçte problem var anlamına gelebilir. Eğer tek tek uyduları bağladığınız halde yine yayınlar eksik çıkıyor ve sıkıntı yaşıyorsanız tavsiyem yine bağlantı elemanlarını kalitelileri ile değiştirip tekrar deneyin yine sonuç alamazsanız LNB'leri değiştirmek sorunu çözecektir.
aQUa
aQUa

Skystar3 DVB-S PCI Rev 1.0 & 2.0 (Xilinx Spartan Chipset)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir