64Bit İşletim Sistemine Sahip Skystar Kullanıcıları İçin

İşletim Sistemleri ve Bazı Yararlı Programlar Hakkında Bilgiler, Öneriler...

Yetkili: aQUa, lokosit

64Bit İşletim Sistemine Sahip Skystar Kullanıcıları İçin

İleti bilinmeyenx » Cum Tem 17, 2009 8:49 pm

Yeni bir bilgisayar aldınız ve üzerinde vista kurulu.
Performansını beğenmediniz... Ayrıca bazı çalıştırmak istediğiniz programlarda ve oyunlarda sorun çıkartıyor. Yada uzun bir süredir XP kullandıktan sonra Vista'ya alışamadınız vb. gibi. örnekleri çoğaltmak mümkün....
Bu yüzden Vista'yı kaldırmadan Vista ile birlikte XP kullanmak isteyebilirsiniz...
Ben bu gün burda Vista İşletim Sistemi üzerine, XP işletim sisteminp kurup ikisini birlikte nasıl kullanacağınız hakkında bilgi vermeye çalışacağım..
Burdaki anlatımım herekes anlayabilsin diye biraz detaylı olabilir. Bildiğiniz yerleri geçiniz...
İlk önce Vista'nın arızalanmaması için XP'yi başka bir bölüme kurmamız gerekiyor. XP yi Vista'nın olduğu bölümümüze kurarsak XP sorunsuz çalışır ama Vista'da sorunlar meydana gelecektir.
Mesela Vista C:\ bölümümüzde olsun. XP yi de C:\ bölümümüze kurarsak Vista arızalanacaktır....
Bunun için iki işletim sisteminide sorunsuz kullanmak için bilgisayarımızda XP yi kurabileceğimiz ikinci bir bölümümüzün olması lazım.
Eğer ikinci bir bölümünüz yoksa Vista üzerinde ikinci bölüm oluşturacağız....
Şimdi ben Vista yüklü bir bilgisayarda ikinci bir bölüm oluşturuyorum. Dikkatlice inceleyiniz......
Başlat --> Çalıştıra diskmgmt.msc yazıp Entera basarak disk yönetimini açtım.
Gördüğünüz gibi harrddiskimin üzerinde ikinci bir bölümüm yok.

Resim

Harddiskimin üzerindeki C:\ bölümümün üzerinde sağ tıklatarak Birimi Küçült tuşuana basıyorum.
Resim

Karşıma gelen menüden vistanın imkan verdiği boyutta ve kendi ihtiyaçlarınıza göre bir rakam yazarak Küçült
C:\ bölümünüzde ne kadar boş olan varsa ordaki boyut bu ölçüde artacaktır.
Benim kendi ihtiyaçlarım için kullandığım bilgisayarda XP'nin kurulu olduğu bölüm diskimin birinde 15GB diğerinde 20 GB dir. Yani ordaki rakam yinede 10 GB den küçük olmasın.

Resim

Ben şimdilik 7GB civarlaında bir alan belirleyerek diskimi küçülttüm ve ayırdığım kısım Ayrılmamış Alan olarak karşıma geldi.

Resim

Şimdi bu Ayrılmamış alanda XP için bir bölüm oluşturmam lazım.
Ayrılmamış gözüken yerde fareye sağ tıklatıp Yeni Basit Birim tuşuna basıyorum....

Resim

İleri ...

Resim

Burda bir yere dokunmadan tekrar ileriye basıyorum... Eğer başka bölüm oluşturacaksanız burda Xp için ve ihtiyaçlarınıza göre gerekli rakamı girebilirsiniz..... Daha sonra Ayrılmamış kısımda yeni bir bölüm oluşturabilirsiniz...

[img]http://i267.photobucket.com/albums/ii318/blue_life_/VDisk07.jpg
[/img]

Hiç bir yere dokunmadan ileriye basıyorum...

Resim

Burda daha sonra karıştıramayayım diye Birim Etiketi Kısmına XP yazıp hızlı biçimlendiride işaretleyip İleri tuşuna basıyorum..

Resim

Son...

Resim

Gördüğünüz gibi kolaylıkla Xp yi yüklemek için bir bölüm oluşturdum...

Resim

Şimdi XP kurulumuna geçiyruz......
Ben burda fazla ayrıntı vermeyeceğim. Bu konuyla ilgili forumumuzda ve internette ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz....
Yinede üzerinde kısa bir şekilde durmak istiyorum.....
XP Kur CD mizi CD/DVD ROM sürücümüze takıp bilgisyarımızı yeniden başlatıyoruz....
Bilgisayar açılırken bios ayarlarımız doğruysa ekranımıza;
CD'den önyükleme için bir tuşa basın... yazısı çıkması lazım. Bu yazı çıkınca klevyemizdeki herangi bir tuşa basıp devam ediyoruz...

Resim

Şimdi tekrar geri dönüyorum :cheesy: Herkes anlasın...
Eğer bu yazı karşınıza çıkmadıysa bilgisayar açılırken bir çok anakartta Delete tuşuna, bazılarında ise F2 tuşuna basarak ankartımızın biosuna giriyoruz. Eğer biosa giremiyorsanız bilgisayar açılırken bu tuş genellikle yazar. Delete=Setup vs gibi......
Biosa girdiysek Boot Menüsüne klevyemizin yardımıyla gidiyoruz.
First Boot Devicenin karşısındaki yazıyı CDROM şeklinde ayarlayarak F10 tuşuna basıp yaptığımız değişiklikleri kayıt edip çıkıyoruz...
Bazı yeni nesil anakartlarda biaso girmeye bile gerek yoktur. Bilgisayar açılırken bazılarında F8, bazılarında F12 vb. gibi tuşlara basarak çıkan menüden CDROM sürücümüzü seçip bilgisayarımızı CDROM sürücümüzden başlatabiliyoruz. Mesela benim anakartımda bu tuş ESC tuşudur...

Resim

Eğer bir sorun yoksa CD'den önyükleme için bir tuşa basın... yazısı çıkması lazım. Bu yazı çıkınca klevyemizdeki herangi bir tuşa basıp devam edebilirsiniz...

Resim

Bir sorun yoksa aşağıdaki resimde gözüken yere kadar gelmiş olmanız lazım... Enter tuşuna basıp devam ediyoruz....

Resim

Şimdi Lisans Sözleşmesini Kabul edip devam etmek için F8 tuşuna basıyoruz....
Eğer modifiyeli bir XP yüklemeye çalışıyorsanız bu ekranlar karşınıza çıkmayabilir.... Kaygılanmayın....

Resim

Şimdi burası önemli.. Burda daha önceden ayırdığım ikinci bölümü seçmem lazım. Eğer C:\ olanı seçersem Xp Vista'nın üzerinde yüklenecektir ve vista arızalanacaktır...
Bu yüzden daha önce oluşturduğum D:\ bölümümü seçip devam etmek için Enter tuşuna basıyorum....

Resim

Eğer yukarıdaki ekrande XP yi yüklemek için herangi bir bölüm yoksa o zaman sata sorunuyla karşı karşıyasınız....
Bu sorunu çözmek için bilgisayarınızda disket sürücüsü varsa anakartınızın sata sürücülerini bu diskete atıp bilgisayarı CDROM'dan başlattığınızda aşağıdaki ekranı gördüğünüzde F6 tuşuna basarak sata sürücülerini yükleyebilirsiniz....

Resim

Eğer disket sürücünüz yoksa Nlite yazılımını kullanarak sata sürücülerimizi XP Kuruna entegre edebiliriz.
Ayrıca bisotan AHCI yi disable yapabilirsiniz ama bu olay çoğı anakartta değişik yerlerde olduğu için bu konunun üzerinde fazla durmayacağım. Eğer bu şekilde bu sorunun üstesinden gelmek istiyorsanız anakart kitapçığınızdan yerini kontrol edebilirsiniz..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaldığımız yerden devam ediyorum......
Burda fazla vakit kayıp ememek için çabuk biçimlendir seçeneğini seçerek devam edip Xp işletim sistemini yüklemeye başlıyorum. Eğer bu noktaya kadar geldiyseniz diğer bölümlerde genelde fazla sorun çıkmaz...

Resim

Şimdi XP yi sorunsuz bir şekilde kurdum ama bir sorun var. Benim vistama ne oldu. Bilgisayarımı vistadan başlatamıyorum. Direkt XP açılıyor... Ne yapmalıyım sizce?

Resim

Aslında cevabı bilince halledilmesi o kadarda zor bir sorun deyil bu. Başlangıcta vistayı yada xp yi seçmek için menü oluşturma işinde EasyBCD programını kullanacağız... Bu iş için VistaBootPRO gibi başka başarılı yazılımlar var ama ben EasyBCD programını daha çok sevdim.
Neyse programı aşağıdaki linkten indiriyoruz.
http://neosmart.net/downloads/software/ ... 01.7.2.exe

Programı indirdim ama oda ne program açılmıyor. Ne yapalım program XP üzerinde çalışmak için Net Framework'a ihtiyaç duyuyor.
Aşağıdaki linklerden sistemimiz için uygun NET Framework'u indiriyoruz ve kurulumunu yaptıktan sonra programı açıyoruz.....
TR NET Framework 2.0 (x86)
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... b15c5e04f5
ENG NET Framework 2.0 (x86)
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en
ENG NET Framework 2.0 (x64)
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en

Programı açtığımızda aşağıdaki ekranın karşımıza gelmiş olaması lazım.....
Add/Remove Entires tuşuna basıyorum ve diğer menüye geçiyorum....

Resim

1 ile işaretli olan alandaki ilk kutudan Windows NT/2k/XP/2k3'ü seçiyorum ve aşağıya bilgisayar açılırken menüde görünecek bir yazı yazıyoruz. Ben Microsoft:Windows XP yazdım. Siz herangi bir şey yazabilrsiniz....
Microsoft:Windows XP yi eklemek için 2 ile işaretli olan Add Entry tuşuna basıyorum... Eklediğim sistemin yukarıda görünmüş olması lazım. Kare içine almayı unutmuşum kusura bakmayın... Resmi iyi inceleyin....
3 ile işaretli olan Save tuşu ilede yaptığımız değişiklikleri kayıt ederek Change Setting tuşuna basıyoruz...
Tabi diğer menüye geçmeden önce başka sisteminiz varsa onlarıda ekleyebilirsiniz... Linux,Mac vb. gib...

Resim

Aşağıdaki resimdeki işaretli yerdeki Default Os kısmında varsayılan işletim sistemini seçebilirsiniz. Ben eklediğim XP yi seçtim...
BootLoader Timeaut kısmından bilgisayar açılırken karşınıza çıkacak menünün ekranda ne kadar kalacağını ayarlayabilirsiniz. Bu varsayılan olarak 30 saniyedir. Çok uzun bir süre. Ben 5 saniye şeklinde ayarlıyorum...
Ayarlama işiniz bittikten sonra Save Setting tuşuna basıp yaptığımız değişiklikleri kayıt ediyoruz.....
Daha sonra Menage Bootloader tuşuna basarak son menümüze geçiyoruz....

Resim

Burda Reinstall Vista Bootloaderi seçip Write MBR tuşuna basıyoruz...
İşimiz biti. Programı kapatabilirsiniz...

Resim

Eğer adımları düzgün takip ettiyseniz bilgisayar açılırken aşağıdaki ekranın karşınıza geliyor olması lazım. O ekrandan istediğiniz işletim sistemini başlatabilirsiniz.... Tabi eğer sorun yoksa kurduğunuz EasyBCD programını kaldırınız. Birisi kurcalarsa istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz....

Resim

Elimden geldiği kadar kısa bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazıyı kontrol ettim ama yinede atladığım yerler olabilir....

Blue Line'ın yazısından alıntıdır.
bilinmeyenx

İleti aQUa » Cmt Tem 18, 2009 9:32 pm

Bilgi paylaşımızın için teşekkürlerimi sunmakla beraber yazının altında yer alan "ALINTIDIR" ibaresi dikkatimi çekti, eklediğiniz bazı resimlerin üzerinde de Blue Life yazıyor.

Amacım kesinlikle sizi eleştirmek değil, sizin gibi paylaşım yapan arkadaşlar bizim için çok değerli, ancak bu konuda hassasiyetimin sebebi bundan yaklaşık olarak 7-8 yıl önce yazdığım SkyStar2 Hakkında Herşey gibi, uydu yayıncılığı ile ilgili başka yazılarımın daha sonra birçok site, forum ve yerli uydu mecmualarında, başkalarının imzası ile yayınlanmasıdır. Size veya başkasına ait olabilir bunu bilemiyorum ama
"ALINTIDIR" ibaresi yerine, yazıyı ve resimleri yayınlayan site veya forumun adı ile birlikte yazıyı yazan kişinin kullanıcı adını birlikte belirtseydik sanırım yazının sahibine hakkını ve emeğini tam olarak teslim etmiş olurduk diye düşünüyorum.
aQUa
aQUa

İleti bilinmeyenx » Pzr Tem 19, 2009 12:00 am

Sayın Aqua, eleştiri konusu olabilecek birşey olduğunu kabul ediyorum zaten :)

ama sorun şu ki; benim konuyu alıntı ettiğim yer sizin bahsettiğini kaynak yöntemini kullanmış ve ben o linkten konunun bulunduğu diğer kaynak siteye geçtiğimde orada da "alıntıdır" ibaresi bulunuyordu.
"tavşanın suyunun suyu" durumuna dönen bir konu olduğu için aldığım sitenin bu yönlendirmeyi haketmediğini düşünüyorum.. o yüzden link eklemedim. zaten konuyu paylaşan arkadaş resimlerinin üstüne rumuzunu yazmış. alıntı olduğunu da belirttiğim için pek sorun olacağını düşünmüyorum. ilgili rumuza konuyu internette paylaştığı için çok teşekkür ederim bu arada.
bilinmeyenx

İleti Rádèøn » Pzr Tem 19, 2009 6:19 pm

Virtual PC adında bi program indirdim ve şu an xp kuruyorum Vista açıkken.

Aynı şekilde tv kartımı o sistem içinden kullanabilceğimi düşünüyorum. Olursa süper olucak. Kesinlikle denenmeli ;)

İşlemler bitince sonucu yazarım.
Rádèøn

İleti Rádèøn » Pzr Tem 19, 2009 6:51 pm

Bahsettiğim program işe yaramadı.

Kasada takılı olan tv kartını algılamıyor.
Rádèøn

İleti aQUa » Pzr Tem 19, 2009 7:37 pm

Virtual PC algılamaz,
Virtual PC bir çeşit emulatör vazifesi gören bir programdır ve buna sürücü vs yüklemek gibi bir durum söz konusu değil, bu yazılım ekran kartlarını ses kartlarını ve ethernet kartlarını standart aygıtlara emule eder, TV kartlarını ise hiç tanımamaktadır.

Daha önce de forumumuzda bahsedildiği gibi istediğiniz işlemi yapan yazılım WMWare yazılımıdır. WMWare ile aynı disk alanına iki işletim sistemi kurabilir işletim sistemine ait sürücüleri yükleyebilir ve bir işletim sisteminden diğerine bilgisayarı yeniden başlatmaya gerek kalmadan geçiş yapabilirsiniz. Henüz deneyip test etme ve konuyla ilgili doküman hazırlama şansım olmadı ama deneyen müşterilerimiz sistemden sonuç aldılarını bildirmişlerdi.
aQUa
aQUa

İleti bilinmeyenx » Pts Tem 20, 2009 5:33 pm

birşeyler kaçırdım mı bilmiyorum ama, benim açtığım konudaki program EasyBCD.

öyle bir yorum yapılmış ki, sanki bu konuda anlatılanlar işe yaramadı gibi oluyor. ki konu çok uzun. okunması ve ona göre uğraşılması gereken işlemler var. insanlar bu konuyu açar açmaz kapatacaklar siz tv kartını algılayamadı vs.. yazdığınız için. bahsettiğiniz programla benim paylaştığım konudaki programın zerre kadar alakası yoktur. Sizin bahsettiğiniz program sanal bir işletim sistemi kurar ve 2 bilgisayar varmış gibi 2 işletim sistemine birden hükmetmenizi sağlar. benim bahsettiğim program aynı anda 2 işletim sistemini açıkta tutmaz. reset attığınızda start boot menü çıkar xp mi açılsın win7 mi ? mesela böyle bir seçenek sunar. ve siz hangi işletim sistemiyle pc'ye giriş yapmak isterseniz onunla girersiniz.

ve 2ncisi , 32bit işletim sistemi yüklü bir bölüme 64bit işletim sistemi de yüklerseniz çok ciddi hasarlara neden olabilirsiniz. aynı bölüme 2 işletim sistemi kurulması demek, heleki bu windows'un farklı versiyonlarıysa regedit,windowsun çakışan dll'leri, ve sayamayacağım kadar dosya yığını birbirlerinin üzerine yazıla yazıla, yanlış sistem dosyasını kullanması, uyumsuzluk sorunlarıyla karşılaşılır. ben ısrarla bu paylaştığım konudaki programı öneriyorum. tek yaptığı start boot menü oluşturmak. ve işinizi hallettikten sonra programın karıştırılmaması için programı silebilirsiniz de.

dikkat etmeniz gereken nokta konuda da belirtildiği gibi hdd'nin en az 2 kısımdan meydana gelmiş olmasıdır.
bilinmeyenx

İleti aQUa » Pts Tem 20, 2009 10:25 pm

Şahsen konuyu zaten anladım ancak Rádèøn anlamamış olabilir ki Virtual PC gibi bir programdan sonuç almaya çalışıyor.

Paylaşımınız için teşekkür etmiştim zaten, şimdilik kullanmayı düşünmüyorum çünkü 64 bit ve Vista ile ilgili bir saplantım yok, iki işletim sistemini tek bir HDD'ye kurmak isteyenler adım adım uygulamasını yapabilirler.
aQUa
aQUa

İleti Rádèøn » Çar Şub 17, 2010 1:44 pm

Şimdi bunu uygulamaya kalksak illaki birinden birini seçip açmak gerekicek değilmi?

Yani tv kartını kullanmak istediğimizde DVBDream'e tıklamadan önce pc'yi resetleyip xp olarak açmamız gerekli?

Sonra diyelim ki tv kartıyla işimiz bitti yine resetleyip vistaya geçmemiz gerekicek?
Rádèøn

İleti aQUa » Çar Şub 17, 2010 2:11 pm

Evet aynen söylediğiniz gibi olması gerekiyor, ancak WMWare'li sistemde bu gerekmeyebilir.
aQUa
aQUa

İleti Rádèøn » Çar Şub 17, 2010 4:42 pm

aQUa yazdı:Evet aynen söylediğiniz gibi olması gerekiyor, ancak WMWare'li sistemde bu gerekmeyebilir.

Vmware ile gerek kalmadığından eminseniz onu deneyelim.
Rádèøn

İleti dijital74 » Sal Şub 23, 2010 2:43 am

Virtual pc yazılımında ben de kullanamadım. Virtual pc yazılımı windows7 sistemime kendi usb sürücülerini kurmaya çalıştı, beceremedi öyle kaldı.

Şimdi forumdan arama fonksiyonu ile VMware'i aradım ama birşey bulamadım. Skystarı VMware sisteminde çalıştıran arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
dijital74

İleti aQUa » Sal Şub 23, 2010 1:16 pm

Virtual PC ile VMWare arasında dağlar kadar fark var. Virtual PC'de kendinize özel donanım kurma opsiyonu yoktur, WMWare yazılımında ise vardır.

http://downloads.vmware.com adresinden yazılımı indirebilirsiniz.
aQUa
aQUa

İleti Rádèøn » Per Şub 25, 2010 12:18 pm

aQUa yazdı:Virtual PC ile VMWare arasında dağlar kadar fark var. Virtual PC'de kendinize özel donanım kurma opsiyonu yoktur, WMWare yazılımında ise vardır.

http://downloads.vmware.com adresinden yazılımı indirebilirsiniz.

İndirdim VMWare'in 3.01 versiyonunu. Bi deneyelim bakalım.
Rádèøn

İleti Rádèøn » Per Mar 11, 2010 2:45 pm

64Bit Windows7 yüklü makinama VMware kurdum. VMware üzerinden 32bit xp kurulumunu gerçekleştirdim.

Sonuç mu?

Tv kartını oluşturduğum sanal makinede görmedi... Sürücü kurulumunu gerçekleştirmiyor. Cihaz bulunamadı hatası alıyorum...

Yinse Hüsran... Yine Hayal Kırıklığı...
Rádèøn

Yazılım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir