DVB-S2 ve HD ready LNB hakkında

Uydu Sistemi, Kurulum, Malzeme ve Ekipmanları.

Yetkili: aQUa, egeli

DVB-S2 ve HD ready LNB hakkında

İleti korayus » Cum Nis 13, 2007 11:34 pm

Selam,
DVB-S2 kartlarınızı piyasaya sürmenizi dört gözle bekliyorum. Bu konuda biraz araştırma yaptım ve Sharp firmasının "HD Ready" logolu yeni LNB leri piyasaya sürmeye hazırlandığını gördüm:
http://fets3.freetranslation.com/?seque ... %2FEnglish

Acaba DVB-S2 ile HD Ready logolu yeni tip LNB kullanmamız mı gerekecek?

Saygılar.
Koray Üstüner
korayus

İleti aQUa » Cmt Nis 14, 2007 6:38 pm

LNB'nin HD Ready'lisi Full HD lisi diye birşey olamaz bahsettiğiniz gibi olsaydı mevcut durumda kimsenin HDTV yayınları izlemesi mümkün olmazdı, oysaki şu anda rahatlıkla bu yayınlar izlenebilmektedir.

Eğer böyle üzerinde gerçek dışı beyanatların bulunduğu logolu LNB leri Sharp firması piyasaya sürecek ise bu gerçekten ayıp ve Sharp'a yakışmayacak bir hareket olur, bunu yapsa yapsa bu işlerden haksız kazanç sağlamak isteyen birileri yapabilir. Böyle şeylere inanmayın.
aQUa
aQUa

İleti korayus » Cmt Nis 14, 2007 8:44 pm

İçime su serptiniz. Teşekkürler. Ben de Sharp'ın böyle birşey yapmayacağını umut ediyorum ama görüyorum ki yeni trend herşeyin sonuna HD koymada. Dah aönce win XP çıkınca alakalı alakasız tüm PC ürünlerinin model numaralarının sonuna X, XP gibi ibareler vardı. Şimdi de HD eklenmeye başlanılacak anlaşılan.
Hadi hayırlısı...
Koray Üstüner
korayus

İleti st1905 » Pzr Nis 15, 2007 12:19 pm

Sevgili Aqua belki de daha ust bantlari da alabilen bir lnb tipidir.Sanirim bu konuda daha evvel sizin de bilgileriniz vardi.Sharp firmasi dunku firma degil ve bu tarz yontemlere en son basvuracak firmadir.
st1905

İleti korayus » Pzr Nis 15, 2007 3:44 pm

Peki, DVB-S ile DVB-S2 arasındaki fark nedir? Sadece ek protokoller mi var? Yoksa kulalnıalcak frekans genişliğinde de bir değişiklik sözkonusu mu?
korayus

İleti aQUa » Pzr Nis 15, 2007 4:56 pm

LNB konusunda dünyal lideri olam SMW Swedish Microwave firmasının sitesinde 13.750-14.500 MHz arasındaki frekanslardan yapılacak olan yayınlar almaya yönelik bir LNB var ancak bu banda HD adının verileceğini sanmıyorum. Yüksek frekanslardan HD yayın yapmak çok daha elverişli çünkü bu bandlardan daha fazla data paketi gönderme imkanı var bu sefer de LNB kayıpları biraz daha artacak. İleride 30.000 Mhz üzerinden yayın yapılacağı bazı teknoloji dergilerinde bahsediliyordu.

Dijital yayınlar başlamadan önce Universal LNB ler henüz piyasada yokken 10.750-11.500 ve 12.250 12.750 tipi ve aradaki bandı almayan tipte LNB ler vardı ve üç bandı aynı anda seyretmek mümkün olmuyordu, bazı cihazlarda verilen ekstra gerilim komutları ile üst band geçişi sağlanıyordu. Daha sonra bu üç ayrı bandı içinde bulunduran ve 0-22KHz ile komutu ile çalışan Universal LNB ler piyasaya çıktı.

Gelecekte bu band ve arasındaki band da uydu yayınlarına hasredilebilir ve buna uygun ve 5 bandı birden kapsayacak LNB ler üretilebilir ancak bu mevcut olan cihazların hiçbiriyle izlenemeyecek, bu bandlara geçiş için de özel komutlar eklenmesi gerekmektedir.

http://www.smw.se/res/pdf/lnb14.pdf
aQUa
aQUa

Antenler, LNB ve DiSEqC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir