Skystar 3 için ideal sistem nasıl olmalı?

Uydu Sistemi, Kurulum, Malzeme ve Ekipmanları.

Yetkili: aQUa, egeli

Skystar 3 için ideal sistem nasıl olmalı?

İleti Smiler » Per Arl 29, 2011 5:31 pm

Merhaba. Ben Skystar 3 usb box aldım. Fakat bina merkezi sistemi sanıyorum uygun olmadığından cihaz hiç yayın sinyali almadı. Şimdi bireysel çanak sistemi kurdurmak istiyorum.

Mümkün oluyorsa tek çanak kullanarak Türksat yanısıra 1 veya 2 tane de yakın açılarda yani fazla sinyal kaybına uğramadan yabancı uydu yayınlarından alabilir miyim?

Şu an için sadece bilgisayarda Skystar 3 ile kullanacağım fakat ilerde ihtiyaç halinde ayrıca normal uydu alıcıya da bağlayarak ikisini birlikte kullanabilmek istiyorum.

Belirttiğim hususlara göre sağlıklı bir sistem kurmak için piyasada bulunabilen hangi ürünleri tavsiye edersiniz? Kılavuzda belirttiğiniz markaların pekçoğu sanırım piyasada pek bulunamıyor. Piyasada bulunabilen hangi marka ve tipte lnb, diseqc kullanabilirim? Çanakta marka önemli midir? Çanağı balkona kurdurmayı düşünüyorum. Balkonumuz doğu yönüne bakıyor. 8. kat ve önümüz açıktır.

Böyle bir sistemin toplam maliyeti yaklaşık ne kadar tutar? Ben Bağcılar'da oturuyorum. Bu bölgede, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy civarlarında bildiğiniz, tavsiye edebileceğiniz, istediğim şekilde sistemi kurabilecek firma var mı?

Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.
Smiler

Re: Skystar 3 için ideal sistem nasıl olmalı?

İleti aQUa » Cum Arl 30, 2011 2:16 pm

SkyStar3 kartlarının PCI versiyonları merkezi sistemlerle tam performans sağlayamamalarına rağmen, SkyStar3 USB Box Merkezi sistemlerle son derece uyumlu çalışan ve hiçbir problem çıkarmayan tipte bir üründür. PCI ürünlerde sorun çıksa dahi, hiçbir müşterimizde merkezi sistemle ilgili olarak USB ürünün çalışmaması gibi bir durum söz konusu olmadı. Zaten problem çıksa dahi en azından Dikey ve 10700-11700 MHz aralıındaki alt band yayınların tamamını alabilmeniz gerekiyor.

Mutlaka sinyal alamamanızın farklı bir sebebi vardır. DiSEqC ayarları, sizin dairenize bağlı olan ucun yukarıdan devre dışı kalmış olması, merkezi sistemin analog şekilde dağıtımının yapılıyor olması, merkezi dağıtımı yapan multiswitchin o çıkışının arızalı olması veya daha bizim tahmin edemediğimiz bir çok sebepler.

Diğer sorularınıza cevap vermek gerekirse,
Çanak antenin markasının değil nasıl yapıldığının ve kalitesinin çok büyük önemi var, bizim yerli antenlerle performans almak malesef pek kolay olmuyor, genelikle biz ÖAS antenleri müşterilerimize öneriyoruz, yerlilerin en kalitelisi olmasına rağmen ve kendileri lazerle ölçüm yaptıklarını söyleseler de 100 adet avrupa anteni üst üste dizdiğimizde arada tırnak girecek kadar bir boşluk dahi kalmamakta ve yerden yüksekliği 30 cm olduğu halde yerlilerin en iyisi kabul edilen ÖAS'lerden 50 tane üst üste dizildiğinde 60-70 cm lik bir yüksekliğe ulaşıyor. Tavsiye ettiğimiz markaları bulamasanız da satın alacağınız antenin vuruk olmamasına ve ofset tipte olmasına önem gösterin 90 cm den daha küçük anten almayın, birden fazla LNB düşünüyorsanız anten çapı 120 cm olmalıdır.

LNB konusu da aynı şekilde hiçbirini bulamazsanız Next'inkini alın, piyasadaki en iyi ürün Sharp gibi. Kalitesiz ve isimsiz LNB ler kullandığınızda bunların enerji tüketimi de fazla olacağından USB Box boşu boşuna fazla ısınacaktır. DiSEqC'de önemli, en azından USB Box'a mümkün olduğu kadar yakın konumlandırılması problem çıkmasını engelleyecektir. Kısa Devreler Dokümanını okuyarak uygun koruma işlemlerini eksiksiz yerine getirmeniz ürünün hasar görmesini engelleyecektir. Birden fazla LNB li kurulumları yapmak zordur ve işinde uzman ve spektrum analizer cihazı olan bir uydu montajcısı bulmanız gerekecektir. TürkSat diğer popüler uydulara bir parça uzak kalıyor Astra Hotbird gibi.
aQUa
aQUa

İleti Smiler » Cum Arl 30, 2011 4:41 pm

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Peki ÖAS antenleri piyasada kolay bulunabiliyor mu?

Diseqc switchlerde önerilen markalardan internette araştırdığımda Spaun ve Switchmaster gördüm fakat çok pahalılar. Diğer markalara ise rastlayamadım. Hiremco diye bir markanın uygun fiyatlı bir modelini gördüm. Resminden anladığım kadarıyla plastik korumalı bir ürün. Acaba uygun bir model midir? Bilginiz var mı bu marka hakkında? Bulduğum adres http://www.merterelektronik.com/index.p ... pe=catalog Başka önerebileceğiniz fiyatı uygun ve piyasada bulunan diseqc switch var mı?

İşinin ehli olan birine kurduracak olursam 120 cm tek çanak ve 2-3 lnb ile Türksat, Hotbird ve Astra uydu yayınlarını birlikte almam mümkün mü?

Sadece Türksat yayınlarını almak istersem 90 cm çanak ve tek lnb yeterli mi? Sanıyorum tek uydu için diseqc gerekmiyor, doğru mu? Bu arada Sharp marka lnb uygun fiyatla var. Lnb tercihim Sharp olacak.
Smiler

İleti aQUa » Cum Arl 30, 2011 7:22 pm

ÖAS piyasada bulunabiliyor, GES marka da olabilir.
DiSEqC'nin plastik kılıfta olup olmamasının fazla önemi yok önemli olan kalitesi, Spaun Switchmaster piyasada pek bulunmuyor,

EMP Markası da oldukça iyidir biraz pahalı tabi;
http://www.antes.com.tr/diseqc.htm

Bunun dışında piyasada bulunabilen Starcom da işinizi görecektir 5-10 Tl aralığında olması gerek.

Tavsiyem 120 lik tek anten yerine başlangıç olarak Türksat veya 90 lık iki anten ile 3 veya dört uydudan yayın almanız yönünde olacak.
aQUa
aQUa

Antenler, LNB ve DiSEqC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir