iki yayını aynı anda izlemek

Uydu Sistemi, Kurulum, Malzeme ve Ekipmanları.

Yetkili: aQUa, egeli

iki yayını aynı anda izlemek

İleti zeman » Sal Kas 07, 2006 3:32 am

merkezi sistemle uydudan tek yayın izleyebiliyorum. Bilgisayarıma skystar3 tv kartı almayı düşünüyorum ama dedilerki aynı anda hem yatay hem dikey yayın izleyemezsin cihazın yanar bunu için çift girişli LNB kullanmalısın.Bu doğru mu? Ben kiracıyım ve en alt kattayım 30 mt kablo çekemem bu işin başka çözümü varsa lütfen yardım edin. Tv de hem maç hem dizi olunca hanımla kavga ediyoruz LÜTFEN YARDIM :cry:
zeman

İleti aQUa » Sal Kas 07, 2006 4:13 am

Eğer evinizde receiver yoksa kartınızın yanması gibi bir durum söz konusu değil. Receiverınız varsa yapabileceğiniz tek bir şey var bir cihaz açıkken diğerini çalıştırmamak ve iki cihaz arasında bağlantı yapmamak.

Aynı anda hem vertical ve hem de horizontal bir yayın izlemeniz mümkün değil, dairenize inen iki kablonuz olsa dahi bunu yapamazsınız bununla beraber aynı frekanstaki yayınları izlemeniz mümkün. Örneğin aynı anda TRT1, TRT2, TRT3, TRT4 ve TRT Int yayınlarının tamamını izleyebilirsiniz.

Apartman sistemi ve kablonun 30 metre civarında olması receiverlarla (uydu alıcı) problem yaratmayabilir ancak TV kartlarını bu sistemde çok verimli kullanamayabilirsiniz ve uydu ve üst band geçişlerde problemlerle karşılaşabilirsiniz.
aQUa
aQUa

İleti st1905 » Sal Kas 07, 2006 12:29 pm

Bildigim kadari ile lnb out bu is icin kullanilabiliyor receiverdan lnb out skystar3 lnb in kismina kablo baglantisi yaparsaniz hem receiverda hemde bilgisayarda iki cihaz ayni anda acik olmadan birinde rahatlikla tv seyredebilirsiniz ancak bunun herzaman bir riski vardir bir cihazin kazara diger cihaz calisirken acilmasi gibi.Bu durumda eger cihazlardan biri kendini otomatik olarak kapatmazsa cihazlardan ikisine de zarar gelebilir.
st1905

İleti aQUa » Sal Kas 07, 2006 3:08 pm

st1905

söylediklerin mantıken doğru ancak uygulamada, özellikle bahsettiğiniz bağlantının receiver'ın çıkışından yapılması durumunda ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Şöyle ki, uydu alıcı kendi çalıştığı sırada LNB-Out'a geçiş vermemesi gerekiyor oysa piyasada satılan hemen hemen büyün uydu alıcılar, kendi çalıştığında aynı zamanda LNB-Out''tan geçiş sağlıyor. Bu durum kartın bilgisayarın ve receiverın yanmasına sebebiyet verebiliyor.

İki cihaz arasında bağlantı yapılmamasını şiddetle öneririm.
aQUa
aQUa

İleti cedubal » Per Tem 31, 2008 1:34 pm

merhabalar

oncelikle forumda acılan konuların büyük bir bölümünü okudum fakat yine de bilenlere sormak son adım olarak en iyisidir diyerek bu uygun konunun altına ilave etmek istedim,yadımda bulunanlara simdiden teşekkürler...

bilgisayar sistemim oldukça güçlü bir sistem.SS3 pci kartını alalı 20 gün civarı oluyor.Evimde ayrıyetten kullandıgım bir reciever + 2 adet 90 lık çanak var.

İki adet çift Lnb alsam hem turksat uydusunu hemde hotbird uydusunu bilgisayarımda izleyebilirmiyim,gerekenler neledir(swicht vb)?

Ayrıca receiver calısırken pc yada pc calısırken reciver kapanması söz konusu değil...Şimdiden teşekkürler...
cedubal

İleti aQUa » Per Tem 31, 2008 10:08 pm

Evet iki tane ikili LNB ve iki tane DiSEqC switch işinizi görecektir.

Uydu alıcı cihazınız (Receiver) ile kullandığınız switch duruyorsa bunu kullanmaya devam edebilirsiniz, SkyStar3 TV kartı için ise ayrı bir switch daha almanız gerekecektir.

Tavsiyem, kaliteli LNB ve switch satın almanızdır. Ürünün kullanım kitapçığında kaliteli ürünler hakkında bilgi mevcuttur.
aQUa
aQUa

İleti enginbey » Cum Kas 21, 2008 4:05 pm

Skystar3 kartımı dün aldım ve bi hevesle kurdum, cd deki anlatılanları doğru şekilde yaptım, gerçekten çok basit ve türkçe ve de kanallar otomatik taratmadan hepsi kuruşu bir şekilde geliyor çok güzel bi olay bu.
akşam üzeri evime geldiğim için çanağa bağlayamadım tv kartımı, bu yüzden deneme amacıyla Next YE-2000CI plus receiver'ın arka LNB-Out'undan tv kartımın LNB-In girişine bağlantı yaptım, tabi ki receiver'ımı kapattım, kanalları geziyorum seviye mükemmel kalite de öyle fakat bazı kanallarda sanki sinyal kaybolup tekrar geliyormuş gibi oluyor birden sinyal kesilip geliyor ama bazı kanallarda oluyor. çift çıkışlı lnb kullanılıyor ve diseq kullanılmıyor bu receiver üzerinde. boşta bir çanağım var bu akşam da lnb'yi takıp tek çanak üzerinden kullanıcam ama bu şekilde niye olmadı onu anlamadım, bi eksiklik mi yapıyorum bilemedim
enginbey

İleti aQUa » Cum Kas 21, 2008 5:34 pm

Söz konusu uydu Türksat ise bazı kanalların sürekli olarak ayarları ile oynanıyor, birçok kanalda ses görüntüde gidip gelme gibi sorunlar yaşanabilir.

Uydu alıcı üzerinde bağlantı yapmayınız çünkü çalışmadığı durumlarda dahi çıkışlarda cereyen olabiliryor.
aQUa
aQUa

İleti enginbey » Cum Kas 21, 2008 7:04 pm

aQUa yazdı:Söz konusu uydu Türksat ise bazı kanalların sürekli olarak ayarları ile oynanıyor, birçok kanalda ses görüntüde gidip gelme gibi sorunlar yaşanabilir.

Uydu alıcı üzerinde bağlantı yapmayınız çünkü çalışmadığı durumlarda dahi çıkışlarda cereyen olabiliryor.

Anladım çok teşekkür ederim
enginbey

Antenler, LNB ve DiSEqC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir