DVB-S ve DVB-C Hakkında

Uydu Sistemi, Kurulum, Malzeme ve Ekipmanları.

Yetkili: aQUa, egeli

DVB-S ve DVB-C Hakkında

İleti dijital74 » Pts Arl 03, 2012 12:14 am

Uzun zaman aradan sonra yeniden yazıyorum. Uzun zamandır foruma girmedim. Skystar3 usb ürünümü satalı uzun zaman oluyor. Herhangi bir memnuniyetsizlik sözkonusu değil, iyi de bir fiyata sattım bu yüzden. Evlendim, düzenli bir hayatım oldu. Güzel bir Tv'm var, yayınları artık buradan izliyorum. Ama bu forumdaki konusunda deneyim sahibi insanları -başta aQua olmak üzere- unutmak mümkün değil ve aklıma takılan ve hiçbir yerde bulamadığım bir soruya cevap bulmak için yeniden aranızdayım.

Televizyonum üzerinde DVB-S ve DVB-C tuner bulunuyor. CI girişi var ve beraberinde 1 yıllık DT üyeliği ile gelmişti. Süre sonunda Turksat uydusuna döndük. Eğer cihaza Conax modülü takılırsa Teledünya çalıştıracağını da biliyorum. Benim sorum burada başlıyor.

Teledünya ve Turksat3A yayınını disecq veya türevi bir aygıtla tıpkı iki ayrı uydudan yayın alıyormuş gibi aynı anda alabilir miyim ? Böyle birşey mümkün müdür? Bunu nasıl yaparız ?
dijital74
 
İleti: 22
Kayıt: Cum Ağu 10, 2007 10:51 pm

Re: DVB-S ve DVB-C Hakkında

İleti aQUa » Pts Arl 03, 2012 4:02 pm

Teledünya da bildiğim kadarıyla kablodan artık dijital yayın yapıyor, ve bahsettiğiniz gibi DVB-C tuner üzerinden Conax modülde takıldığında abonelik gerektirmeyen kanalları açmak mümkün oluyor.

Sizi rahatsız eden kabloların iki tane olması mı bunu tam olarak anlayamadım. DVB-C ve DVB-S farklı yayın standartları olup farklı frekansları kullanırlar dolayısı ile TV cihazında DVB-C için farklı bir tuner ve farklı bir giriş, DVB-S için yine farklı bir tuner ve farklı bir giriş olmak üzere iki farklı giriş bulunur, ne DVB-C ne de DVB-S tuner kablolarla taşınan bir diğerine ait yayını almaya uygun değildir.

Eğer TV cihazınızda her ikisi için tek bir giriş mevcutsa ve TV'nin menüleri üzerinden geçiş yapılıyorsa bu durumda kabloları splitter ile bağlamak mümkün, (yine de böyle bir durum olacağını sanmıyorum çünkü kablodan gelebilecek elektriksel anlık bir gerilim DVB-S tunere hasar verebilir,) bana sorarsanız bu tip risklere girmeye hiç gerek yok. Ayrıca splitter gibi aygıtların ve kablo birleşme konnektörlerinde sinyal ve kalite kayıplar yaşayacağınızı da göz önünde bulundurunuz.
aQUa
aQUa
 
İleti: 5140
Kayıt: Cum Nis 08, 2005 12:56 am
Konum: Istanbul

Re: DVB-S ve DVB-C Hakkında

İleti dijital74 » Cum Arl 07, 2012 12:31 am

Cihazda tek tuner var. Ve kullanım klavuzunda DVB-C/S/T tuner olarak geçiyor. Sanırım DVB-T analog anten ile aynı girişi kullanıyor. Kaynak ayarlarında Anten, Kablo, Uydu biçiminde 3 tane ayar var. Bu üç girişi de seçtiğimizde program listesinde dijital ve analog kanalları ayrı ayrı listeleyebiliyoruz. Diğer dış girişler çevre aygıtları bağlamak için ve dolayısıyla bizim işimiz ile ilgili değil.

Şu anda analog kablo tv aboneliğimiz var onu normal anten girişine takıyoruz. DVB-S ve analog kabloTV arasında kumanda ile geçiş yapabiliyoruz. Bu noktada sorun yok. Ancak DVB-S ve DVB-C kablolarını takabileceğimiz nokta tek. Kabloların disecq ya da türevi bir şekilde bir araya gelmesi gerekiyor. Piyasadaki disecq'ler bu işi görüyor mu bilmiyorum. Emin olmadan da birşey yapamıyorum.
dijital74
 
İleti: 22
Kayıt: Cum Ağu 10, 2007 10:51 pm

Re: DVB-S ve DVB-C Hakkında

İleti aQUa » Çar Arl 19, 2012 12:50 pm

DVB-T analog değil Dijital Karasal yayındır. DiSEqC ile ayırmazsınız splitter kulanmanız gerekmektedir.
aQUa
aQUa
 
İleti: 5140
Kayıt: Cum Nis 08, 2005 12:56 am
Konum: Istanbul


Antenler, LNB ve DiSEqC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron